Dünya'nın En Çok Silah Satın Alan Ülkesi!

Dünya'nın En Çok Silah Satın Alan Ülkesi!
Açıklanan son rapora göre dünyanın en çok silah satın alan ülkesi Hindistan oldu.

ABD ise en çok silah satan ülke olma konumunu sürdürüyor. Merkezi Stokholm'de bulunan Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü Sipri'nin yaptığı yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, 2006'dan 2010 yılı sonuna kadar dünyanın en çok silah ithal eden ülkesinin Hindistan olduğu belirlendi.

REKORU HİNDİSTAN KIRDI

Hindistan'ın silah alımında yüzde 21'lik bir artış kaydedildi. Hindistan'ın satın aldığı silahların yüzde 82'si Rusya'dan geliyor. NTV'nin haberine göre kendi silahlarını kendi üretmeye hatta ihraç etmeye başlayan Çin ise ikinci sıraya düştü. Çin ikinciliği Güney Kore ile paylaşıyor. Güney Kore bu yıl dünyada satılan silahların yüzde 6'sına sahip oldu. Güney Kore ve Çin'i yüzde 5'lik oranla Pakistan takip ediyor.

PAKİSTAN SİLAH İHRAÇ EDİYOR

Pakistan'ın silah ihracatında geçen yıla oranla yüzde 128'lik bir artış olduğu kaydediliyor. Sipri'nin araştırmasına göre, dünyada en çok silah satan ülke yine ABD oldu. ABD'nin silah ihracatından aldığı pay yüzde 30.

AB'NİN İHRACATI ABD'Yİ GEÇİYOR

Ancak 27 üye ülkenin silah ihracatı bir araya geldiğinde AB yüzde 34'lük oranla ABD'yi geçiyor. AB ülkeleri arasında en çok silah ihraç eden ülke ise yine Almanya oldu. Almanya'nın silah ihracında son beş yıl içerisinde yüzde 96'lık bir artış kaydedilmiş olması dikkat çekici. Almanya'nın en çok silah sattığı ülke ise Yunanistan.

GÜNEY AFRİKA'DAN SONRA TÜRKİYE

Yunanistan'dan sonra Güney Afrika ve Türkiye geliyor. Fransa'nın silah ticaretindeki artış ise sadece yüzde 10. Fransa'yı İngiltere takip ediyor. Sipri'nin bugün yayınladığı araştırma sonuçları uluslararası silah ticaretinde yoğun bir rekabet yaşandığı ve bugünlerde potansiyel olarak en karlı piyasanın Ortadoğu ve Kuzey Afrika olduğu belirtiliyor. Bu ülkeler arasında Birleşik Arap Emirliği, İsrail, Mısır, Cezayir ve Libya dikkat çekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com