Dünyanın En Güçlü 3. İşkadını!

Dünyanın En Güçlü 3. İşkadını!
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, İngiliz Financial Times Gazetesi'nin 'Dünyanın zirvedeki 50 işkadını' listesinde üçüncü sırada yer aldı. Güler Sabancı'ya göre, kadın yöneticiler tedbirli davrandıkları için i

İngiliz ekonomi gazetesi Financal Times'ın (FT) bu yıl ikinci kez hazırladığı 'dünyada zirvedeki 50 işkadını' listesinin üçüncü sırasında Türkiye'den Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yer aldı. Bu yıl listede ilk sıraya Amerikan kolalı içecek üreticisi Pepsi CEO'su Indra Nooy yerleşirken ikinci sırada Avon yöneticisi Andrea Jung yer aldı. Güler Sabancı, Londra'da düzenlenen 'zirvedeki kadınlar' konferansına da katılarak başarı hikâyesini anlattı.

Güler Sabancı konferansta yaptığı konuşmada Türkiye'nin bu yıl yüzde 7,5 büyüdüğünü, bankacılık sisteminin son ekonomik krizi kayıpsız atlattığını söyledi. "Bu kriz göstermiştir ki, dünyadaki kadın yöneticiler şirketlerinin derin yaralar almasını engellemiştir." diyen Güler Sabancı, dünyanın global krize, değer oluşturan gerçek konulara yeterince odaklanmadığı için girdiğini söyledi. Sabancı, yaşanan krizin, iş dünyasının iş süreçlerini artık daha basit ele alması gerekliliğini ortaya çıkardığını da ifade etti.

Güler Sabancı, kadınların sahip olduğu daha az risk alma, empati yapabilme gibi özelliklerin iş dünyasında işe yaradığını söyledi. Güler Sabancı, iş dünyasında kadınların avantajlı olduğunu belirtirken şöyle dedi: "Bu gibi özelliklerde kadınlar doğuştan avantajlıdır. Çünkü, daha çok kadınlara ait özellikler olarak addedilen işbirliği, uzlaşma, empati ve daha az risk alma gibi özellikler, kriz sonrası döneminde çok faydalıdır. Daha az risk almak demek, gelişime, ilerlemeye tamamen kapalı olmak anlamına gelmez. Kadınlar acele etmez. Düşünürler, değerlendirirler, empati kurarlar ve ancak ondan sonra harekete geçerler. Daha az agresiftirler ama daha çok işbirlikçidirler. Daha az rekabetçidirler ama ortaklığa daha çok önem verirler. Daha az güç odaklıdırlar ama daha çok grup çalışmasına yakındırlar. Bazıları Lehman Brothers, Lehman Sisters olsaydı kriz olmayabilirdi diyorlar."

Sabancı Holding'in yönetim kadrosunun yüzde 26'sının kadınlardan oluştuğunu açıklayan Güler Sabancı, grup şirketlerinden Akbank çalışanlarının da yüzde 53'ünün kadın olduğunu vurguladı. Amerika'daki patronların yüzde 2'sinin, İngiltere'dekilerin ise yüzde 5'inin kadın olduğuna dikkat çeken Sabancı, eşitlik ve özgün fikirler çıkması için bu oranın artması gerektiğini söyledi.

İş hayatında akıl hocasının amcası Sakıp Sabancı olduğunu anlatan Güler Sabancı, "2004'te Sabancı Holding'e yönetim kurulu başkanı olunca anladım ki kariyerim boyunca Sakıp amcam beni bu görev için yetiştirmiş. Kendisi bana çok inanırdı ve hep derdi ki: Ben sana kapıyı açabilirim. İçeriye girip orada kalabilmek senin sorumluluğundur." şeklinde konuştu.

Bu sene ilk sırada yer alan isim Indra Nooyi (Pepsi Co CEO) oldu. Listede ikinci sırayı ise Andrea Jung (Avon CEO) aldı. Dördüncü sırayı Irene Rosenfeld (Kraft CEO), beşinci sırayı Dong Ming Zhu (Gree Electric Appliances, CEO), altıncı sırayı Ursula Burns (Xerox, CEO) ve yedinci sırayı Dupont'un CEO'su Ellen Kullman aldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com