Dünya'nın En Uzun Tüneli!

Dünya'nın En Uzun Tüneli!
Dünyanın en uzun tünelinin iki ucu 14 yıl sonra birleşti..

İsviçre'yle İtalya'yı bağlayan dünyanın en uzun tünelinin 'iki yakası' 14 senelik çalışma sonucunda dün bir araya geldi.

İnşasında 2 bin 500 kişinin çalıştığı ‘Dünyanın en uzun tüneli’ unvanına sahip, 57 kilometre uzunluğundaki Gotthard tren tünelinin iki ucu 14 senelik çalışma sonunda dün buluştu. İsviçre’yle İtalya’yı birbirine bağlayan ve 2017 yılında trenlere açılması beklenen tünel, Zürih’le Milano arasındaki seyahat zamanını azaltacak.

10 milyar dolara (yaklaşık 14 milyar TL) mal olan tünel sayesinde her gün 300 tren, Alp Dağları’nın altından saatte 250 kilometre hızla seyahat edebilecek. Tünelin yapımına dağların üzerinden akan trafiğin çevreye zarar vermesi nedeniyle karar verilmişti.

YERİN 2 BİN METRE ALTINDA
Tünelin yapımında yaklaşık 2 bin 500 kişi çalıştı ve inşaat sırasında sekiz kişi öldü. İsviçreli mühendislerin yaptığı son kazılarla tünelin iki ucu Sedrun köyünün 2 bin metre altında birbiriyle buluştu. Avrupalı ulaşım bakanlarının da dikkatle izlediği kazı, İsviçre’de televizyonlardan canlı yayımlandı.

İsviçre Ulaşım Bakanı Moritz Leuenberger’e göre, “Gotthard, tüm tünellerin karşılaştırılacağı büyük bir anıt olarak yaşayacak.” Dünyanın halihazırdaki en uzun tüneli, Japon adaları Honşu ve Hokkaido’yu birbirine bağlayan 53.8 kilometrelik Seikan tüneli.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com