Dünyayı ayağa kaldıracak haber!

Dünyayı ayağa kaldıracak haber!
Savaş mı çıkıyor?

İngiltere, İsrail'in iki ay içinde İran'a saldırmasını bekliyor

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na bağlı üst düzey diplomatların, İsrail tarafından İran’ın nükleer tesislerine iki ay içinde askeri operasyon düzenleneceğine inandığı ifade edildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, İngiliz hükümetindeki kaynaklar, ABD’nin lojistik desteğini alacak İsrail’in, İran nükleer tesislerine hasar vermek ya da yok etmek amacıyla operasyon düzenleyeceği konusunda görüş birliğine sahip.
 
İRAN'IN NÜKLEER TESİSLERİ / GRAFİK HABER
 
Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, İran’ın nükleer silahlara ulaşmasını engellemek amacıyla İsrail’in İran’a bir operasyon düzenlemeyi değerlendirdiği bilgisinin bakanlara iletildiğini belirtti. Aynı kaynak, operasyonun tarihi hakkında, “Noel civarında veya yeni yılın hemen bşında düzenlenebilir” dedi.

“İRAN BARIŞÇI AMAÇ TAŞIMIYOR”
 
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, 8 Kasım’da UAEK Yönetim Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi’ne iletilen ancak BM’ye üye ülkelere dağıtılmayan raporun, “İran’ın nükleer programının barışçı amaçlar taşıdığı iddiasını tamamen çürüttüğünü” belirtti. Raporda, İran’ın balistik füzelerde kullanılacak nükleer savaş başlıklarıyla ilgili çalışmalar yaptığı yönünde “güvenilir” kanıtlar olduğunu öne sürüldü.
 
Yönetim Kurulu’nda 35 ülkeye dağıtılan rapor, İran’ın 2003’ten bu yana nükleer silah üretmesi için yaptığı çalışmalara ait bilgiler içeriyor.

Tahran rejiminin önemli nükleer materyalleri UAEK’den gizlemesi, UAEK müfettişlerinin denetimlerine izin vermemesi ve uranyum zenginleştirmeye devam etmesi, bugüne kadar BM’nin dört kez yaptırım kararı almasına neden oldu.

Hague, bir sonraki UAEK komitesinin önümüzdeki günlerde yapacağı toplantılarda İran’a yönelik ekonomik yaptırımların artırılması çağrısı yapacağını belirtti.
 
HAMANEY'DEN SERT YANIT

 
İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin herhangi bir askeri tehdide “bütün gücüyle” yanıt vereceğini söyledi.
 
Kendi resmi internet sitesinin bildirdiğine göre, Tahran askeri kolejinde öğrencilere hitap eden Hamaney, İran’ın “her türlü saldırıya ya da tehdide tüm gücüyle yanıt vereceğini ve saldırganları içeriden yıkacağını” söyledi.
 
Hamaney mesajının doğrudan İran’ın düşmanlarına, “özellikle Amerika’ya ve yardakçılarına, bir de Siyonist rejime (İsrail)” yönelik olduğunu söyledi.
 
“İran sessizce oturup, kurtların içeriden kemirdiği zayıf materyalist güçlerin tehditlerini izleyecek bir ülke değildir” diyen Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’ni işgal etmeyi düşünen herkesin ordunun, Devrim Muhafızlarının, Besiç’in, “yani İran ulusunun” demir yumruklarıyla karşılaşmaya hazır olması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres geçen hafta yaptığı açıklamalarda İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vurma ihtimalinin günden güne “daha olası” bir hal aldığını söylemişti.
 
Bugüne kadar yaptığı açıklamalarda programının askeri bir boyutu olduğu iddialarını sürekli reddeden Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, nükleer araştırmalarda “bir adım bile” geri gitmeyeceğini belirterek her türlü saldırıya yanıt vermeye hazır olduğunu açıkladı.
 
İran devlet televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre ise Meclis Başkanı Ali Laricani, Batılı güçlere “bazı oyunları oynamaları durumunda boyunlarını kırma riskiyle karşı karşıya oldukları” uyarısını yaptı.
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com