Dünyayı Havaya Uçuracakmış!

Dünyayı Havaya Uçuracakmış!
Kaddafi, geçen yıl elindeki yüksek derecede zenginleştirilmiş uranyumun son partisini Rusya'ya teslim etmekten vazgeçmiş. Clinton'ın “Aklını başına al” uyarısı, Kaddafi'ye geri adım attırmış..

ABD, Irak'taki askerlerine Wikileaks'i yasakladı. Bilgisayarın başına, gizli kriptoları, hatta bu kriptoları yayımlayan gazeteleri okumak için oturan askerlerin önüne aniden “Şu an yasaları delmek üzeresiniz” yazılı bir uyarı çıkıyor. Üstelik bu uyarıları alan askerler, belgeler sızdırılmadan önce Dışişleri Bakanlığı arşivine girme hakkında sahip askerler. Bu, ABD ordusunun askerlerini tehdit ettiği ilk sefer değil. Daha önce de donanma, askerlerin Afganistan belgelerine girmesine izin vermemişti.

İşe girişte Wikileaks kriteri
Belgelerin ortaya saçılmasından sonra bilgilerin yayılmasını engellemek için her yola başvuran ABD yönetiminden ilk önce Senatör Joe Lieberman, sitenin Amazon'dan atılmasını sağladı. Daha sonra, Kongre kütüphanesinde Wikileaks'e erişim kaldırıldı. Son olarak ise Dışişleri'nden bir 'önleyici eylem' hamlesi geldi: Bakanlığa başvuracak adaylar şayet Twitter ya da Facebook'a Wikileaks hakkında yazarlarsa, işe kabul edilmeyebilirler. Tüm bunlara ek olarak, ABD Sosyal Güvenlik Kurumu da çalışanlarını, “sızdırılan belgelere bakmalarının suç olacağı” konusunda uyardı.

Kaddafi çadır kuramayınca, uranyum teslimatı gecikti
Wikileaks'in ortaya çıkardığı gizli ABD belgelerinde, Libya ile ABD arasında, Libya'nın elindeki zenginleştirilmiş uranyumun son partisini Rusya'ya teslim etmeyi reddetmesi üzerine diplomatik gerginlik yaşandığı ortaya çıktı. Olay, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın bizzat gönderdiği mesajla bir ay içinde çözüme kavuşmuş. ABD'nin Trablus Büyükelçiliği'nin Kasım 2009 tarihli notuna göre, Rus kargo uçağı, yedi konteynırda saklanan uranyumu teslim almak için Trablus'a indi. Ancak Libya, malzemeyi teslim etmeyeceğini açıkladı. Konuyla bağlantılı başka bilgi notları ise, Libya'nın teslimatı reddetmesinin nedenlerini açıklıyor. Buna göre Kaddafi'nin oğlu Seif El İslam Kaddafi, Libya'nın, nükleer programının tasfiyesine karşılık askerî teçhizat anlaşması talep etmiş, ayrıca babasının, BM Genel Kurulu'nun New York'taki merkezinin bahçesine geleneksel çadırını kurdurmasına ve Sıfır Noktası ziyaretine izin verilmediği için teslimatın durdurulduğunu söylemiş.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com