Dünyayı Sarsan Adam Canlı Yayında!

Dünyayı Sarsan Adam Canlı Yayında!
Wikileaks kurucusu Julian Assange, Guardian gazetesinin internet sitesi üzerinden okurların sorularını yanıtladı.


Okurların sorduğu sorular ve Assange'ın cevapları şöyle:

SORU: Sizce dünyayı nasıl değiştirdiniz? Ayrıca hakkınızdaki bütün bu övgülerden sonra muhbirinizin ya da kaynağınızın sizden birkaç övgü sözünü hak ettiğini düşünmüyor musunuz?

CEVAP: Geçtiğimiz dört yıl boyunca, amaçlarımızdan bir tanesi her türlü riski alan ve büyük çabalar gösteren kaynağımızı devleştirmekti. Bu çabalar olmasa gazeteciler bir hiç olur. Eğer gerçekten Pentagon'un iddia ettiği gibi o genç asker, Bradley Manning son zamanlarda yaptığımız bu ifşaatların arkasındaki isimse, o zaman kendisi benzersiz bir kahramandır.

SORU: ABD Dışişleri Bakanlığı, sizin bir gazeteci olup olmadığınızı sorguluyor. Gazeteci misiniz? Bilgi aktaran bir kişi olarak ön plana çıkma gibi endişeniz yoksa, gazeteci olup olmamanız bir şeyi değiştirir mi?

CEVAP: Ben kurgusal olmayan düz yazı türündeki ilk kitabımı, başka bir yazarla birlikte 25 yaşımda yayımladım. O tarihten bu yana, kurgusal olmayan belgesellere katkıda bulundum, gazetelerde yayımlanan yazılar yazdım ve televizyon programlarında yer aldım. Bana göre, benim gazeteci olup olmadığım tartışılması ya da insanların bazı kuruluşlar hakkında yazmaya başlamasının ardından bu olayın gazetecilikle olan bağlarının araştırılması son derece gereksiz. Hala bir şeyler yazıyor, araştırıyor ve inceliyor olsam da, aslen yayıncı ve diğer gazetecileri organize edip, yönlendiren bir yayın yönetmeniyim.

SORU: Sayın Assange, bugüne kadar elinize UFO'larla ya da uzaylılarla ilgili bir belge ulaştı mı?

CEVAP: Birçok tuhaf tip bize UFO'larla ya da bir barbekü partisinde çiçeklerden bahsederken deccali keşfettikleriyle ilgili mailler gönderiyor. Ancak şu iki yayın kuralımıza uyan henüz olmadı:

1)Belgeler gönderen kişi tarafından yazılmış olmamalı

2) Belgeler orijinal olmalı

Ancak Dışişleri Bakanlığı belgelerinin henüz açıklanmamış kısımlarında UFO'larla ilgili kısımlar olduğunu söyleyebilirim.

SORU: Wikileaks bu "megasızıntı"yı yayımlamadan önce Wikileaks'in sitesinde bulunan diğer belgelere ne oldu? "Teknik aksaklıklar"ı aşıp bu belgeleri yeniden internette yayımlayacak mısınız?

CEVAP: Belgelerin çoğunluğu mirror.wikileaks.info adresinde yayında, geri kalanını da mühendislik sorunlarını hallettikçe siteye yükleyeceğiz. Bu yılın Nisan ayından bu yana kendi takvimimizi kendimiz belirlemiyoruz. Adımlarımız ABD hükümetinin bize karşı şiddet uygulamalarına odaklanıyor. Ancak benim ve diğerlerinin üç buçuk yıllık çalışmasının kamuoyu tarafından erişilebilir olmadığını görmek beni mutsuz ediyor.

SORU: Dünya üzerinde böyle bir etkiniz olmasını bekliyor muydunuz? Güvenliğinizden endişe ediyor musunuz?

CEVAP: Her zaman Wikileaks'in küresel bir rol oynayacağını ve 2007'de Kenya seçimlerinin sonuçlarını değiştirdiğinden bu yana bir dereceye kadar bunu yapabildiğini düşündüm. Ancak Wikileaks'in bu kadar önemli bir rol oynadığının iki yıl içinde fark edileceğini düşünüyordum ancak dört yıl sürdü. Demek ki programımızın gerisindeyiz ve yapacak çok işimiz var. Hayatlarımıza yönelik tehditler herkesin gözünün önünde kayıt altına alınıyor ancak bir süpergüçle başa çıkmamız gerektiğinde mümkün olan bütün önlemleri alıyoruz.

SORU: Geçtiğimiz beş günde ya da daha önce Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili olarak yayımladıklarınızda, Afgan muhbirlerin adı geçen belgelere yer verdiniz mi? Bu kelimeyi kullandığım için üzgünüm ama, insanları tehlikeli bir duruma sokmamak için isimlere sansür uygulamayı düşünüyor musunuz? Bu arada, tarih sizi affedecek. Elinize sağlık.

CEVAP: Wikileaks'in dört yıllık yayıncılık kariyeri var. Bu süreçte, böyle bir iddiayla karşılaşmadık. Pentagon gibi kuruluşlarda çalışanlar dahil bir kişi bile bizim çalışmalarımızdan zarar görmedi. İnsanları karşılıklı misillemelerin yaşandığı durumlara daha çok manipülasyon çabaları ve entrikalar sokar. Duruşumuzda herhangi bir değişikliğin yaşanmasını beklemiyoruz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com