Durmak yok, satmaya devam!

Durmak yok, satmaya devam!
AKP önce üzerine geçirdi, şimdi de satıyor.

AKP'li belediyeler usta olduklarını birkez daha gösterdi 'yol bulma ustası'

Zonguldak'ın AKP'li Kozlu Belediyesi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)'na aiy olan araziye önce imar değişikliği ile kendi üzerine kaydetti, sonrada ihaleyle satışa çıkardı.

Kozlu Belediyesi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi sınırları içerisinde, üzerinde halen kömür çıkarılmakta olan araziyi satışa çıkardı. Merkez Güney Mahallesi, Hürriyet Caddesi içinde bulunan ve üzerinde TTK’ya ait Yeni Kuyu ve müştemilatının olduğu arazi üzerinden, zamanında, imar yolları geçirildi. İmar Planı’nda “Resmi Kurum Alanı” olarak tescili yapılan arazi, Belediye Meclisi kararı ile önce “Ticaret Alanı”na çevrildi. Daha sonra da İmar Kanunu’nun 18. maddesine dayanılarak, arazi birleştirmesi yapıldı. Birleştirme sonucunda kâğıt üzerinde bulunan yolların kaldırılmasıyla kazanılan alan, Belediye üzerine kaydedilerek satışa çıkarıldı.

TTK'NIN HABERİ OLMADI

AKP’li Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş imzasıyla, 30 Eylül’de ihale ilanı yayımlanan, 21 Ekim’de de satış ihalesine çıkılan arsa ile ilgili yapılan tüm değişikliklerdense ihale ilanına çıkılıncaya kadar TTK yetkililerinin haberi olmadı. Askı süresi içinde itirazı yapılmadığı için de karar kesinleşti.

KÖMÜR ÜRETİMİ YAPILIYOR

Satışa çıkarılan taşınmaz üzerinde ise, TTK Kozlu Müessesesi’ne ait Yeni Kuyu yer alıyor. Halen kurumun Kozlu Müessesesi’nin tüm üretiminin yüzde 70’inin yer üstüne çıkarılması Yeni Kuyu isimli maden kuyusundan sağlanıyor. TTK arazisi olarak geçmişten bu yana kullanılan, kayıtlarda ise “Resmi Kurum Alanı” olarak nitelendirilen alanın yapılan imar oyunu ile “Ticaret Alanı”na çevrilmesi üzerine, TTK yetkililerinin de devreye girdiği, usulsüz olduğu iddia edilen satışın TTK tarafından mahkemeye taşınacağı belirtiliyor.

KANUN NE DİYOR?

İmar Kanunu’nun 18. Maddesi, “Düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tabi tutulan yerlerin ihtiyacı olan yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, cami ve karakol gibi umumi hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarda kullanılamaz.” diyor. Kozlu Belediyesi’nin bu hükme göre satışı yapması mümkün görünmüyor. Tapuda da tescilinin yapılıp yapılmadığı belli olmayan birleştirme ve satış işlemi için önümüzdeki günlerde sıkı bir hukuk mücadelesi yaşanması kaçınılmaz görünüyor.
(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com