Dursunbey-Tavşanlı Yolu 2011 Yılında Hizmete Girecek

Dursunbey-Tavşanlı Yolu 2011 Yılında Hizmete Girecek
Kütahya- Balıkesir yolunda çalışmaların sonuna doğru yaklaşırken son denetlemeler Kütahya ve Balıkesir Valileri tarafından yerinde yapıldı.

Kütahya- Balıkesir yolunda çalışmaların sonuna doğru yaklaşırken son denetlemeler Kütahya ve Balıkesir Valileri tarafından yerinde yapıldı. Yapımına 1976 yılında başlanan, yedi Cumhurbaşkanı ve 21 hükümet gören, Balıkesir ile Kütahya'yı birbirine bağlayacak 230 kilometrelik Dursunbey-Tavşanlı yolu İçin, Balıkesir ve Kütahya Valileri bir araya geldi. Her iki ilin ekonomisine de önemli katkılar sağlaması beklenen yolun 2011 yılında hizmete gireceği de belirtildi.
Yapımına 1976 yılında başlanan, yedi Cumhurbaşkanı ve 21 hükümet gören, Balıkesir ile Kütahya'yı birbirine bağlayacak 230 kilometrelik Dursunbey-Tavşanlı yolu için, Balıkesir ve Kütahya valileri bir araya geldi. Her iki ilin ekonomisine de önemli katkılar sağlaması beklenen yol, 2011 yılında hizmete girecek.
Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan ve Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, 35 yıldır tamamlanamayan yol için bir yıl aradan sonra tekrar görüştü. Her iki yönden de yapılmaya başlanan yolun ortasında kurulan şantiyede buluşan valilere Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Mesci, Dursunbey Kaymakamı İbrahim Küçük ve Belediye Başkanı Mehmet Ruhi Yılmaz, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu ve Belediye Başkanı Mustafa Güler, her iki ilin genel meclis üyeleri, ticaret ve esnaf oda başkanları eşlik etti. Çalışmalar hakkında müteahhit firma yetkililerinden bilgi alan valiler, 200 milyon liraya mal olacak yolun Tavşanlı bölümünün tamamlandığını, Dursunbey kısmının ise 2011 yılına kadar biteceğini söyledi.
Çalışmalar kapsamında Balıkesir'in Körfez, Manisa ve Kütahya yolunun kaldığını belirten Vali Arslan, 'Manisa yolumuz, bu yaz tamamen hizmete girecek. Bir diğer önemli yolumuz ise Balıkesir'i Körfez Bölgesi olarak nitelediğimiz Edremit, Burhaniye ve Ayvalık'a bağlayan yol. İhalesi bu yıl içinde yapılıp ve çalışmalara başlanacak' dedi. Yolun iki yıl içinde tamamlanmasını istediklerini ve ziyaret için gelen bütün bakanlara öneminden bahsettiklerini aktaran Arslan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da bilgi aldığını vurguladı. Arslan, 'Devlet artık bu yolun tamamlanmasını istiyor. Müteahhitlerimizden de gayretli bir çalışma bekliyoruz. Ödenek konusunda sorunlar yaşanmayacak. Yaptığınız her çalışma için paranızı anında alacaksınız. Gerekirse Sayın Başbakanımız'ı devreye sokarız' şeklinde konuştu.
Dursunbey-Tavşanlı yolunun Kütahya için de büyük önem taşıdığını vurgulayan Vali Kocatepe ise Ankara'da çalmadık kapı bırakmadıklarını belirtti. İki kardeş ili birbirine bağlayan 'sevgi yolu' olarak gördüklerini anlatan Kocatepe, 'İlimiz ve ilçelerimizin ekonomisi için de yolun önemi büyük. İzmir ile Ankara arasını kısaltacak. Tamamlandığında Ege illeri, Balıkesir ve Kütahya üzerinden Eskişehir ve başkent Ankara'ya gidecek. Sanayi kuruluşlarımız için de lojistik anlamda önemli bir yol' dedi.
Valilere brifing veren Karayolları Bölge Müdürü Mesci de kurum olarak Dursunbey-Tavşanlı yoluna büyük önem verdiklerini, araç ve ekipmanlarını tamamlanması için kullandıklarını söyledi. Mesci, müteahhitlere de ödemeler konusunda yardımcı olacaklarını da belirtti.
İncelemeler sırasında bir açıklama yapan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça şunları ifade etti:“Yerel kalkınma açısından Kütahya-Balıkesir yolu büyük önem arz etmektedir. Bu yol, 1976 yılından bu yana sürüncemede kalmıştır. İki ilin birbine bağlanmasına olanak sağlayacak bu yol bizim ekonomik kalkınmamızı sağlayacaktır. Kentimize her Bakan geldiğinde, ilk sözümüz bu yol oluyor. Bu yol bizi denize bağlayacaktır. Çanakkale'den Avrupa'ya bizi bağlayacak olan kilit noktadır. Balıkesir'e gelmek 300 km'den, 130 km kısalacaktır. Bu milli bir servettir. Bizim kentimiz açısından bakarsak, termal ve doğa turizminde diğer kentlere imrenerek bakıyoruz. Ama bu yol açıldığında Yoncalı Kaplıcamız gelişecektir. Termal turizmde çok önemli bir yer edinecektir. Bu yol için hepimiz heyecanla çalışıyoruz. Yapıldığında büyük başarı olacaktır. Bu başarıya birlikte imza atmak çok güzel olacaktır. Çalışmalarda başarılar diliyorum”.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com