‘Durum acil’

‘Durum acil’
CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, Mehmet Haberal’ın yaşam hakkına kastedilerek cezaevine gönderildiğini belirterek, Cemil Çiçek’ten aktif görev üstlenmesini istedi.

CHP’li M.Akif Hamzaçebi, Mehmet Haberal için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e başvuru yaptı. Hamzaçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e yaptığı başvuruda, sağlık sorunları olan Mehmet Haberal’ın yaşam hakkına kastedilerek cezaevine gönderildiğini belirterek, Çiçek’ten aktif görev üstlenmesini istedi.

Hamzaçebi, “Tüm milletvekillerinin mensubu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Başkanı olarak sizin aktif görev üstlenmenizin, görevinizin ötesinde bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Durum ertelenecek, zamana bırakılamayacak kadar acil ve önemlidir” dedi.

‘Haberal’ın sağlık durumu iyi değil’

TBMM Başkan Cemil Çiçek’e yaptığı yazılı başvuruda, Haberal’ın ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunun altını çizen Hamzaçebi, “Kendisinin sağlık durumu hayati tehlikenin söz konusu olduğunu göstermektedir. Gerekli tedavi olanakları sağlanmadığı ve tedavisi yapılmadığı takdirde; kendisinin hayatıyla ilgili, ilgililerin görevlerini yerine getirmemesinden kaynaklanan bir sorumluluğun söz konusu olacağı gelişmelerin olmasından endişe ettiğimi bilgilerinize sunuyorum” dedi.

Haberal’ı 5 Kasım 2011 tarihinde Silivri’deki cezaevinde ziyaret ettiğini hatırlatan Hamzaçebi, “Ziyaretten sonraki dönemde makamınızda çeşitli konulara ilişkin yaptığımız görüşmeler sırasında Sayın Haberal’ın sağlık durumunu iyi görmediğimi size iletmiştim” dedi.

‘Sağlık skandalı’

Haberal’ın sağlık durumu ve bu konuda yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak bilgi veren Hamzaçebi, yazılı başvurusunda şöyle dedi:
“Silivri Devlet Hastanesi’nde görevli fizik tedavi uzmanı tarafından düzenlenen 30 Ocak 2011 tarihli ‘Epikrizde’; 'Hastanedeki kısıtlı imkanlar dahilinde uygulanan medikal ve fizik tedavisinden olumlu bir sonuç elde edilememesi nedeniyle, Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın beyin cerrahisi ve algoloji konusunda tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmesi gerektiğine’ ilişkin tıbbi görüş bildirilmiştir. Ancak, konunun uzman hekimi tarafından düzenlenen bu rapora rağmen, Sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal ‘muayenesine katılmayan’ Silivri Devlet Hastanesi Sağlık Heyeti’nce aynı gün düzenlenen rapora istinaden Silivri Cezaevine sevk edilmiştir.
Halen şiddetli bel ağrıları yaşamaya devam eden ve bilhassa sağ ayağı ile bacağındaki ciddi hissizlik nedeniyle günlük ihtiyaçlarını dahi kendi başına gideremeyen Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın cezaevine gönderilmesi yaşanan yeni bir sağlık skandalıdır.
Halen sık sık ventriküler taşikardi ve aritmi atakları yaşayan; buna ilaveten, bel fıtığı rahatsızlığından dolayı şiddetli ağrılar içerisinde kıvranan ve bilhassa, sağ ayağı ve bacağındaki uyuşma ile sol omuzu ve kolundaki yoğun ağrılar nedeniyle ciddi hareket kısıtlılığı içerisinde bulunan bir hastanın cezaevindeki yetersiz sağlık koşulları bilinmesine rağmen 30 Ocak 2012 tarihinde tarihinde ceza infaz kurumuna sevk edilmesi, insan hakkına dayalı bir hukuk devletinde olması mümkün bir anlayış ve davranış değildir.”


‘Yönetmelik uygulanmıyor’

Haberal’ın yaşam hakkına adeta kast edilerek, cezaevine gönderildiğini ifade eden Hamzaçebi, “Öte yandan Sayın Mehmet Haberal halen Zonguldak Milletvekili unvanını taşıdığı halde ‘Milletvekillerine, Yasama Organı Eski Üyelerine, Dışarıdan Atandıkları Başkanlık Görevi Sona Erenlere Tedavi Yardımı Yapılmasına Dair Yönetmelik’ hükümlerinin her milletvekiline sağladığı olanaklardan da yararlanamamaktadır. Yönetmeliğin 15’inci maddesine göre ‘hak sahipleri, resmi sağlık kurumlarında A Sınıfı özel oda bulunduğu takdirde bu odada, bulunmadığı takdirde 1. sınıf odada, özel sağlık kurumlarında ise 1. sınıf odada yatırılırlar.’ Yönetmelik hükmü bu şekilde olduğu halde bu hüküm Sayın Mehmet Haberal için uygulanmamaktadır. Kendisinin tutuklu olması anılan Yönetmelik hükümlerinden yararlanmasına engel oluşturmamaktadır” dedi.

‘Durum acil’

Haberal’ın sağlık durumu hakkında bilgi veren Hamzaçebi, “Durum bir milletvekilinin anılan yönetmelikten kaynaklanan haklarının kendisine sağlanması yanında, bir insan olarak 'sağlık' ve 'yaşam' haklarının gereğinin yerine getirilmesi ile de ilgilidir. Bu konuda tüm milletvekillerinin mensubu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Başkanı olarak sizin aktif görev üstlenmenizin, görevinizin ötesinde bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Durum ertelenecek, zamana bırakılamayacak kadar acil ve önemlidir” diye konuştu.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com