Dürüst'ten Amrabat ve Reyes açıklaması

Dürüst'ten Amrabat ve Reyes açıklaması
Galatasaray İkinci Başkanı Dürüst, transferler konusunda açıklamalar yaptı...

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Ali Dürüst, Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe'yi 3-1 yendikleri karşılaşmada galip geldikleri için mutlu olduğunu belirterek, ''Ama en büyük keyif verici olay, sahiden futbolun konuşulması ve futbolun teneffüs edildiği bir gece olmasıydı'' diye konuştu.

Ali Dürüst, Lig TV'ye yaptığı açıklamada, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma nedeniyle son dönemde kamuoyunda futboldan çok bu iddiaların konuşulduğunu ifade etti. Galatasaray-Fenerbahçe maçının futbol oyununun konuşulmasını sağladığını belirten Dürüst, şöyle konuştu:

''Futbol dediğimiz vakit hakim, savcı gibi bu işlere soyunup, bir takım yorumlar yapıyor olmaya başladık. Kamu da bundan etkilendi. Bizim asli işimiz futbol. Futbolun konuşulması lazım. Tabii ki galip geldiğimiz için mutlu olduk ama en büyük keyif verici olay, sahiden futbolun konuşulduğu, futbolun teneffüs edildiği, 50 bin kişilik statta futbola endeksli tezahüratların olduğu bir geceydi. Onun için futbol adına sahiden çok mutlu oldum. İnşallah bu bir başlangıç olur.''

Fenerbahçe Kulübü'nden, misafirperverliği dolayısıyla Galatasaray Kulübü'ne yönelik teşekkürün hatırlatılması üzerine Ali Dürüst, ''Bunlar hep vardı. Olaylar bunların önüne geçtiği vakit, bunlar gölgede kaldı. Biz oraya giderdik, Fenerbahçe bize gelirdi... Maalesef rutin olarak yaptığımız şey, bugün iftihar meselesi haline geldi. Normalin bu olduğu bir çizgiye gelmemiz lazım. Bu maç inşallah bir milat olur'' ifadelerini kullandı. 

 ''2000 ruhu geri mi geldi-''

 Fenerbahçe karşısında Galatasaray'ın ortaya koyduğu takım oyununun kendisini sevindirdiğini dile getiren Ali Dürüst, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Beni sevindiren oydu. 2000 ruhu gibi algılanıyor ama bu Galatasaraylılık ruhudur. Geçtiğimiz senelerde bir travma yaşadık. İyi takımlar kurduk, iyi hocalar geldi, yönetimler canla başla çalıştı ama sportif başarıda, özellikle futbolda sıkıntılar yaşadık ve bu bizi karamsarlığa itti. Bu biz olağanüstü durumdan çıktık, olağanüstü kongreyle yeni bir yönetim geldi. Benim amacım, bu 'ruh' dediğimiz, yani bizim kimliğimizde olan, hatıramızda olan şeyi yansıtabilmekti... İşimiz çok zordu.

Biz sıkıntılı bir dönemde geldik. Konu üzerine Türkiye'deki sıkıntılı durum da eklendi. Dün baktım, sahada geçtiğimiz seneden oynayan 2 oyuncu vardı. Baros ve Hakan Balta. 9 tane yeni oyuncu, Baros hariç yabancıların tümü yeni. Böyle bir takımı ortaya çıkartıp, bu takımdan takım yaratmak, sahiden zor bir şey. İşimiz bence bitmedi. Bu maç bunun için de bir başlangıçtır. Amacımız takım olma olgusunu yakalamak. Sportif başarı arkadan gelir. Sportif başarı olmasa da, karamsarlığa kapılmadan, gurur duyduğumuz bir takım yaratmalıyız. Onun için buradayız.''

Transfer çalışmaları

Reyes'le anlaşıldığı yönündeki iddianın hatırlatılarak, ''Ara transfer döneminde tribünlerin dolması için spektaküler bir transfer yapılacak mı-'' şeklindeki soru üzerine Dürüst, şöyle konuştu:

''Spektaküler olan Galatasaray takımıdır. Galatasaray takımı oraya gelmek için yeterli sebeptir. Bizim amacımız mevcut takımımızla kalan maçlarımızı bitirmek. Transfer Galatasaray'ın 12 ay süren gündemidir ama bugün için özel bir gündemi değildir. Onun için transfer haberlerine böyle cevap veriyorum. İsim zikretmem ama araştırmalar devam ediyor. Gerekli tedbirler alınacaktır.''

Takımda kiralık oynayan Melo'nun bonservisini almak için sezon sonunu bekleyeceklerini kaydeden Dürüst, ''Burada oyuncunun da teknik kadronunu da tercihi önemli. Fiyatta bir opsiyonumuz var. Bu opsiyonu kullanıp kullanmayacağımıza karar vereceğiz. Şu anda gördüğüm kadarıyla bir sıkıntı gözükmüyor. Önümüzdeki günlerde hallederiz inşallah'' şeklinde konuştu.

Riera'nın geldiğinde idmansız olduğunu, zor form tutan bir oyuncu olduğunu kaydeden Dürüst, bu oyuncudan da verim alacaklarına inandığını dile getirdi. Bu yıl forma bulan tüm oyuncuların formasının hakkını verdiğini kaydeden Dürüst, ''Bizim bu sezon takım olarak oynama mecburiyetimiz var, yeni bir takım olduğumuz için... O performansı ortaya koymamız lazım. Bireysel başarılarla sonuca gidecek durumda bugün için değiliz. Bizim takım olmamız lazım. Amacımız da o. Takım olduğumuz vakit, bu performansı sergiliyoruz. Teknik kadromuzun da esas ortaya koymaya çalıştığı bu. Dün maçta bunun görüntüsünü verdik. Hiçbir şey bitmedi, görüntüsünü verdik. Sahaya istikrarlı yansıtabilmek'' diye konuştu.

Amrabat konusu

Sonuçsuz kalan Kayserisporlu Amrabat'ı transfer etme girişimleri konusunda ise Ali Dürüst, şunları kaydetti:

''Kayserispor'un bir şikayeti olmuş, federasyona savunma verdik. Ben açıkça şunu söyleyebilirim, Amrabat, Kayserispor'un mukaveleli oyuncusu. Dolayısıyla mukaveleli oyuncuyla görüşmemiz söz konusu değil. Söz konusu olmadığını ben de çok iyi biliyorum. Bu konuda yeterince tecrübeliyim. Olay şöyle cereyan etmiş; Kayseri'ye gittiğimizde, Abdurrahim Albayrak, oradaki bir yönetim kurulu üyesine, 'Amrabat'ı düşünebiliriz' demiş. O arkadaş da Süleyman Hurma beyefendiyle görüşmesini söylemiş. Süleyman Bey de 'Düşünmüyoruz ama isterseniz yazılı olarak başvurun' diye yanıt vermiş.

Ben yazılı başvurmadan önce 'Böyle bir durum var' diye Recep başkanı (Mamur) aradım. Recep başkan, geçen senelerdeki meşhur transfer olayından sıkıntılarını dile getirdi, 'O gün yaşandı, bitti, burada kötü niyet yok. Ancak biz hiç bir şekilde bu oyuncuyu vermek istemiyoruz, 20 milyon da verseniz vermek istemiyoruz' cevabını verdi. Ben de ''Bizim için bu transfer bitmiştir' dedim. Yol böyle olur. Ben onu yaptım. Oyuncuyla görüşmemiz söz konusu değildir. Eski teknik direktörümüz Gerets'in görüştüğü iddiası var, böyle bir şey söz konusu değildir. Bizim Gerets'le görüşmemiz yoktur, bu konuda zaten bir görüşmemiz olamaz. Dolayısıyla yanlış bir şey yok. Mukaveleli oyuncuya transfer teklif etmemiz söz konusu değildir. Zaten uygulaması yok. Bizim için bu iş kapanmıştır.''

Galatasaray'ın maddi durumu

Ali Dürüst, Galatasaray'ın maddi durumu konusunda tedbirler aldıklarını kaydederek, ''Geçmişten gelen borçlar var. Hayat devam ettiği vakit borçlar olacak. Galatasaray bunlarla yaşamayı öğrendi. 2014'te UEFA'nın bizi zorladığı kurallar manzumesi var ki, buna uymak için yeni tedbirler almaya bugünden başladık. Bunu yapmadıktan sonra bu şovda yer alamazsınız. Galatasaray'ın amacı burada başarılı olup Avrupa'ya gidebilmek. Onun için çalışmalar başladık, devam ediyor. Güzel günler yakında'' ifadelerini kullandı.

Dürüst, Türk Telekom Arena'nın zemini konusunda sıkıntının olmadığını söyledi. Türk Telekom Arena'nın ulaşım sorunun çözümü için çalışmaların sürdüğünü, kulüp olarak üzerlerini düşeni yaptıklarını kaydeden Dürüst, ''Olayın hem maddi hem hukuksal boyutu bizi aşıyor. Önümüzdeki günlerde sezon başlamadan halletmiş olacağız.

Özellikle Cendere Yolu çok büyük rahatlık getirecek ama tek başımıza altından kalkacağımız bir olay değil. Hep birlikte koordineli şekilde çalışıyoruz. Devletimiz, başta belediyemiz olmak üzere gerekli tedbirleri alacaktır'' dedi. Dürüst, Türk Telekom Arena için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, bu konunun çözüme ulaşacağına inandığını ve bu konuda taraftarlardan sabır istediklerini ifade etti.

Dürüst, transfer konularında Galatasaray'da ''kuvvetler ayrılığı'' olmadığını ve teknik heyetle birlikte oturup karar verdiklerini ifade etti. Taraftarların bilet fiyatlarının indirilmesi konusunda taleplerinin hatırlatılması üzerine de Ali Dürüst, kombine bilet satışını artırmayı hedeflediklerini, fiyat ayarlamalarında bunu göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Ali Dürüst, Türk Telekom Arena'nın yanında 8-10 bin kişilik bir spor salonu yapılması konusunda çalışmaları olacağını da sözlerine ekledi. (ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com