Düşen Türk jetinin rotası MİT’ten mi?

Düşen Türk jetinin rotası MİT’ten mi?
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 22 Haziran 2012’de Suriye hava sahasını bir süre ihlal eden, ihlalden sonra bu ülke tarafından düşürülen ve 2 pilotun şehit düştüğü olayla ilgili yeni bir iddia ortaya attı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Özgür Özel, keşif jetinin Doğu Akdeniz’deki görev uçuşunu gerçekleştirmeden bir gün önce kullanacağı rota ve uçuş profilinin ilgili filoya bildirildiğini, ancak bu rota ve profilin incelenmesinin sonucunda rotanın Suriye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle filo tarafından reddedildiğini açıkladı.
 
Milliyet’in haberine göre, Özel, bunun üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ilgili filoya Suriye hava sahasını ihlal etmeyen yeni rota gönderildiğini, ancak uçuş öncesinde MİT’e devredilen ve Sinyal İstihbarat Başkanlığı (SİB) adını alan Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nın verdiği talimat doğrultusunda uçağın; ihlalin yaşanacağı bilinen rotayı kullanmasının sağlandığını iddia etti. Özel, kendisine ulaşan bu bilgilere dayanarak, şu soruların yanıtlanmasını istedi:
 
TALİMAT KİMDEN?
 
“Uçağın kazanın gerçekleştiği uçuştan 1 gün önce belirlenen ilk rotasının Suriye hava sahasını ihlal ettiği doğru mudur? Uçuştan 1 gün önce gönderilen rota ve profiline ilgili Filo tarafından Suriye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile itiraz edildiği doğru mudur?
 
Hava Kuvvetleri’nden ilgili Filo’ya Suriye hava sahasını ihlal etmeyecek yeni uçuş rota ve profili verilmiş midir? Uçağın 1 gün önce Filo’dan geri çevrilen rotasına uçuş esnasında döndürüldüğü doğru mudur? Doğru ise; uçuş esnasında gelen bu talimat SİB tarafından mı verilmiştir?
 
YETKİSİ VAR MI?
 
SİB’in keşif uçaklarının rota ve profillerini değiştirme yetkisi var mıdır? Kazadan hemen sonra pilotlarımızın naaşlarına ulaşılmadan önce deniz yüzeyinde bulunan botların üzerinde pilotlarımızın künyeleri çıkmış mıdır?” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com