Düşen uçağın kilidini SİB çözecek

Düşen uçağın kilidini SİB çözecek
Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı 1 Ocak 2012’de MİT’e bağlandı, 15 Mayıs 2012’de Sinyal İstihbarat Başkanlığı (SİB) adını aldı. Suriye Türk jetini 22 Haziran’da düşürdü. Bu devir nedeniyle Suriye’nin düşürdüğü jete uçuş izninin MİT tarafından

Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağıyla ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın yürüttüğü “gizlilik” kararı bulunan soruşturmanın ardından Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin de soruşturma başlatması üzerine dikkatler, uçuş emrinin kim tarafından verildiğine ve uçağın görev tanımına çevrildi.
 
Şehit pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un ailelerinin avukatı Mehmet Katar, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunarak, uçuş emrinin MİT tarafından verildiğini iddia etti.
 
Vatan gazetesinin edindiği bilgilere göre, olayın kilit unsurunu, Genelkurmay Başkanlığı tarafından bir süre önce MİT’e devredilen GES (Genelkurmay Elektronik Sistemler) Komutanlığı oluşturuyor.
 
GES, 1 Ocak 2012’de MİT’e bağlandı ve 15 Mayıs 2012 tarihinden itibaren SİB (Sinyal İstihbarat Başkanlığı) ismini aldı. GES’in MİT’e bağlanmasına rağmen, komutanlıktaki personelin kadroları TSK’da kalmak kaydıyla MİT Müsteşarlığı’nda görevlendirildi.
 
Türk savaş uçağı ise Suriye tarafından 22 Haziran’da düşürüldü. Bu devir nedeniyle Suriye’nin düşürdüğü uçağa uçuş izninin MİT tarafından verildiği belirtiliyor. Uçak, bölgede mevcut radarın performansının test edilmesi maksadıyla görev uçuşu yapıyordu. Kaynaklar, Türkiye’nin bazı bölgelerinde eski adıyla GES’e bağlı gizli dinleneme istasyonları olduğunu belirterek, “Bu istasyonlardan, sınır ülkeleriyle ilgili istihbarat bilgileri alınır. Ayrıca hava unsurlarına yönelik tedbir olarak radarların kör noktaları test edilir. Elektronik irtibata bakılır. Bu hava savunma sistemleri geliştirildikçe Hava Kuvvetleri’nde bu tür görevler belirli dönemlerde icra edilir” değerlendirmesini yaptı.
 
ASKERE İSTİHBARAT MİT’TEN
 
RF-4E uçakları “keşif ve gözetleme görevleri için havalanıyor. Radara yakalanmadan, fotoğraf çekme görevleri de alıyorlar. Şehit pilotların aileleri, düşürülen uçağın MİT ve Hava Kuvvetleri’nin yeni geliştirdiği bir hava savunma sistemini ve mobil bir radarı test için havalandığını iddia etti. Aileler, “MİT Müsteşarlığı SİB elektronik istihbarat toplama kabiliyetinin arttırılması çalışmaları kapsamında ELINT (electronical Intelligence) adı verilen bir sistem geliştirmiştir. Bu sistemin gerçek hedeflere yönelik performansının sistemin kurulu olduğu bölgede test edilmesi amacıyla ait askeri uçakların içinde bulunduğu bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuş ve bu hususta çalışmalara başlanmıştır” değerlendirmesini yapmıştı.
 
ERTEN İÇİN İZİN GEREKEBİLİR
 
Malatya Savcılığı’nın, uçağın düşürülmesiyle ilgili MİT Müsteşarı Fidan hakkında soruşturma açılmasına izin verilmesi için Başbakanlık’a yazı yazacağı iddia edilmişti. Savcılık, Orgeneral Erten hakkında ise Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesinin görev alanına giren suçlardan biri kapsamında soruşturma yürütürse, izin almasına gerek olmayacak. Bunun dışındaki soruşturmalar için ise Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in soruşturma izni vermesi gerekecek. (CTK)
 
Haberin kaynağı için tıklayın: http://haber.gazetevatan.com/ucagin-sirri-sibde-mi/503607/1/G%C3%BCndem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com