Düşen uçakta “kilit” yarbay

Düşen uçakta “kilit” yarbay
Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağıyla ilgili soruşturmada 'Avyonik uzmanı' bir Yarbay, 'Kilit İsim' olarak gündeme geldi.

Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağıyla ilgili Malatya Savcılığının da harekete geçmesinin ardından ‘’Kilit bir isim’’ gündeme geldi.
 
Gazeteport’un haberine göre, olayla ilgili "Uçak-helikopter modifikasyon uygulamaları ve hava araçları elektronik sistemleri yenileştirme Avyonik uzmanı" Yarbay Atınç Özkaya hakkında da, soruşturma isteniyor.
 
Düşürülen uçağın son göreve, MİT ve Hava Kuvvetlerince geliştirilen yeni hava savunma sistemini denemek amacıyla ve MİT’in talebi üzerine çıktığı öne sürülüyor. Olayda şehit olan pilotların ailelerinin avukatı Mehmet Katar,  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Yarbay Atınç Özkaya hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
 
Yarbay Özkaya, ‘’Hava Aracı İstikamet Bilgisi üreten Cayro Sistemlerinin, bilgisayar destekli test ve kontrolü’’ konulu Yüksek Lisans tezi hazırlamıştı. Bu konuda uzman olan Özkaya, 1993’de Teğmen rütbesi le TSK’da Ar-ge Mühendisi olarak göreve başlamıştı. Düşürülen F-4 uçağında denenen yeni sistemin de Özkaya ve ekibi tarafından geliştirildiği belirtiliyor.
 
'RİSKLİ UÇUŞ YAPILDI'
 
22 Haziran 2012’de, RF-4E keşif uçağının Doğu Akdeniz’de Suriye tarafından düşürülmesi konusunda, Genelkurmay Askeri Savcılığı da soruşturma başlatmıştı. Olayda, şehit olan pilotlardan Teğmen Hüseyin Aksoy’un ailesinin avukatı Mehmet Katar, MİT ve Hava Kuvvetlerinin, yeni geliştirilen hava savunma sistemini ve mobil bir radarı test etmek amacıyla uçuşlar planlayıp icra ettiği, olayın bu sırada gerçekleştiğini öne sürdü.
 
Katar, "MİT Sinyal İstihbarat Başkanlığı, elektronik istihbarat toplama kabiliyetinin artırılması çalışmaları kapsamında ‘ELINT’ adı verilen bir sistem geliştirmiştir. Bu sistemin gerçek hedeflere yönelik performansının, sistemin kurulu olduğu bölgede test edilmesi amacıyla MİT’in talebi ile riske rağmen uçuş gerçekleştirilmiş ve olay meydana gelmiştir" dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com