Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 88. Yıl Dönümü

Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 88. Yıl Dönümü
Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü törenlerle kutlandı.
Vali Mehmet Kılıçlar, 1. Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Korcan Pulatsü, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kazım Kurt'un, Vilayet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başlayan törene, Atatürk Bulvarı'nda devam edildi.
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kurt, burada yaptığı konuşmada, çok zor koşullarda dahi düzenli orduyu kurup onu TBMM'nin idaresine teslim ederek ilerleyen anlayışı yeniden kutlamak gerektiğine inandığını söyledi.
Eskişehir'in fiili olarak işgalden kurtuluşunun 88. yıldönümünün kutlandığını anımsatan Kurt, şöyle konuştu:
''Kurtuluş Savaşı süresince seçilmişlere ve TBMM'ye bağlı bir hükümet etme anlayışı bugün bile takdirle anılmalıdır. Savaşın başından sonuna kadar halkın katılımına açık ve elverişli ortamı yaratan Türk Silahlı Kuvvetleri, sonraki aşamada yarattığı devrimlerle, aydınlanma ve çağdaşlaşma yolunda büyük adımlar atmıştır. Cumhuriyet'i kuran kuşağın torunları olarak, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma yolundaki çabalarımız aynı kararlılıkla sürmektedir. Demokrasinin ana kuralı olan 'farklı nitelik ve görüşteki insanların eşit haklar bağlamında bir arada yaşama iradesi' değerlendirilerek yeni Türkiye kurulmuştur. O zor savaş sırasında bile halkın temsilcilerini seçerek Meclise gönderilmesini sağlayan irade, demokrasi azmi ve kararlılığıdır. Çiftçisi, askeri, eşrafı, din adamı ve aydınları o koşullarda bile uzlaşarak, toplumsal mutabakat sağlayıp ortak kararlar almıştır.
Bu toplumsal mutabakatı sağlayan organizatör, Türk Silahlı Kuvvetleridir. Bu iki sözcük, 'uzlaşma' ve 'toplumsal mutabakat', demokratik rejimin, demokratik felsefenin, çağdaş çoğulcu demokratik iktidar uygulamalarının olmazsa olmazlarındandır.''
Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Hava Pilot Binbaşı Serkan Toprak da Eskişehir'in kurtuluş gününün, Atatürk ve silah arkadaşlarının unutulamayacağı günlerden biri olduğunu belirterek, 2 Eylülün, 13 ay 13 gün işgal altında kalan Eskişehir'in esaret zincirlerini kırdığı gün olduğunu vurguladı.
Vali Kılıçlar, 1. Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Korcan Pulatsü ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kurt'un halkı selamladığı törende, şiirler okundu, halk oyunları ekipleri gösteri sundu.
Törene, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk, CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, Odunpazarı merkez ilçe Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Tepebaşı merkez ilçe Belediye Başkanı Ahmet Ataç, öteki yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com