Düşman yaratmak için yola çıkmışız

Düşman yaratmak için yola çıkmışız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Siz hiç böyle dış politika gördünüz mü- Ortadasın her taraftan tehdit alıyorsunuz ve size dersi beyzbol sopasıyla veriyorlar. Biz bunu da unutmadık'' dedi.
Kılıçdaroğlu, Hatay'da Anemon Otel'de sivil toplum örgütü temsilcileri, ruhani liderler ve iş adamları ile bir araya geldi. 
 
Toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın referandum öncesi Gaziantep mitinginde Suriye konusunda yaptığı konuşmayı dinleten Kılıçdaroğlu, bu konuşmanın unutulmaması gerektiğini söyledi.
 
Suriye ile vizeler kalktığında hiç kimsenin itirazının olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, fakat bir sabah kalkıldığında tablonun değiştiğini, Suriye'nin bir numaralı düşman haline geldiğini söyledi. 

Hangi gerekçeyle böyle bir değişimin olduğunu soran Kılıçdaroğlu, ''Dost yaratmak değil düşman yaratmak için sanki yola çıkmışız. Esnaf perişan, sanayici aynı durumda. İki taraftaki akrabalar aynı durumda'' dedi. 
 
Kılıçdaroğlu, sıfır sorun politikası ile yola çıkıldığını ancak sıfır komşu noktasına gelindiğini belirterek, artık komşu kalmadığını savundu. 
 
Hükümetin izlediği Suriye politikasının Türkiye'ye zarar verdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, Irak ve İran politikalarını da doğru bulmadıklarını, bu ülkelerden artık tehdit alındığını söyledi.
 
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 
 
''Siz hiç böyle dış politika gördünüz mü- Ortadasın her taraftan tehdit alıyorsunuz ve size dersi beyzbol sopasıyla veriyorlar. Biz bunu da unutmadık. Askerlerinizin kafasına çuval geçirilecek tık yok, 'Efendim ben Suriye'ye demokrasi getireceğim.' Bu olmaz arkadaşlar. Bir yere kan ve gözyaşıyla demokrasi götüremezsiniz. Demokrasiyi özgürlükle, barışla, barış ve demokrasi söylemleriyle götürürsünüz. Kan ve gözyaşıyla nerede demokrasi olur. 'Efendim Suriye'de demokrasi yokmuş.' Suudi Arabistan'da mı demokrasi var- Katar'da mı demokrasi var- Hangi Orta Doğu coğrafyasında demokrasi var.'' 
 
Konuşması sırasında bir katılımcının ''Türkiye'de de yok'' demesi üzerine Kılıçdaroğlu, ''Vatandaşımın dediği gibi Türkiye'deki demokrasi de sorgulanır ayrıca'' ifadelerini kullandı. 
 
Gazetecilerin, aydınların, öğrencilerin, eleştirenlerin hapse atılıp, sonra ''Suriye'de demokrasi yok. Ben oraya savaş ilan edeceğim'' denildiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Sen önce kendine bak kardeşim. Senin ülkende demokrasi var mı yok mu-'' diye konuştu. 
 
Kılıçdaroğlu, kimliği ve inancı ne olursa olsun her yurttaşın başının üstünde yeri olduğunu belirterek, ''Bizim kitabımızda ayrılık gayrılık yoktur. İnançlar açısından, kimlik açısından insanları ayırmak bu ülkeye yapılmış en büyük ihanettir'' dedi. 
 
Kılıçdaroğlu, çatışmadan ve kanla beslenmenin Ortaçağ politikası olduğunu belirterek, bütün bunların aşılması gerektiğini söyledi. 
 
Kılıçdaroğlu, Hatay'ı Türkiye'nin gözü gibi koruması gerektiğini belirterek, bu kentin barış, dostluk ve hoşgörünün merkezi olduğunu, Hatay'ın tarihinde büyük acılar yaşadığını, bu acıların bir barışı beraberinde getirdiğini ifade ederek, ''Herkesin barışı istemesi, barışın evden başlayarak tüm dünyaya kadar yayılması gerekir'' dedi. 
 
Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin komşuları ile sınırlarının çizildiğini ama insanlarının ayrışmadığını, bunun Hatay, Gaziantep ve Kilis için de geçerli olduğunu belirterek, barışın sadece kendi ilinde değil tüm bölgede istenmesi gerektiğini, kendilerinden Hatay'da miting yapılmasının istendiğini, ancak biraraya gelip konuşmayı tercih ettiklerini söyledi. 
 
Ruhani liderlere saygı duyduklarını, kimliklere ve inançlara saygı duymanın öğrenilmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, ''İnanç ve kimlik üzerinden siyaset yapmak 21. yüzyıl Türkiye'sinde bölünmelere yol açar. Biz bölünmeden yana değiliz. Bölünmeden yana olanlar ise belli'' diye konuştu. 
 
-''Bölgede barış çok önemli''- 
 
Kılıçdaroğlu, eğer bir ailede kavga olursa tarafların onları barıştırmaya çalıştığını, hiç kimsenin bir tarafa bıçak veya silah verip 'Git şunu vur'' demediğini, Türk kültüründe böyle bir şeyin olmadığını vurguladı. 
 
Suriye'de yaşananları görünce içinin kan ağladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Ne yapıyoruz- Eline veriyoruz silahı 'Git onu vur' diyoruz. Olmaz. O zaman siz barışı değil savaşı öncelemiş oluyorsunuz. O açıdan bölgede barış çok önemlidir'' dedi. 
 
Komşularla barış içinde yaşamayı çok istediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, batının emperyalist güçlerinin Orta Doğu'dan hiç bir zaman ellerini çekmediğini, çünkü o bölgenin enerjinin kaynağı olduğunu söyledi. 
 
Bu güçlerin o bölgedeki insanları sevmediğini, birbirlerini öldürseler dahi bir tek gözyaşı bile akıtmayacaklarını öne süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: 
 
''Onların tek hedefi vardır. 'Buradaki enerji kaynaklarını nasıl kullanabilirim.' Orta Doğu'ya bakın. İnsanlık dramı görürsünüz. Irak'ta 1,5 milyon Müslüman öldü. Ne için öldü- Binlerce Müslüman kızına tecavüz edildi. Ne için yapıldı- Demokrasi, barış için mi yapıldı. Libya'da Kaddafi linç edildi. Demokrasi ve barış için mi linç edildi. Biz Mustafa Kemal'in bıraktığı mirasın değerini çok iyi bilmeliyiz. O hiç bir zaman batının emperyalist güçlerinden yana olmadı. Bu ülkenin bağımsızlık ve özgürlüğünden yana oldu. Kimseye el avuç açmadı. Çağdaş ve uygar Türkiye'yi kurmak için mücadele etti.'' 
 
CHP genel başkan yardımcılarının da katıldığı toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com