"Düşmanı Uzaklarda Değil Cebinizde Arayın"

"Düşmanı Uzaklarda Değil Cebinizde Arayın"
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ve Kadınlarda Tütün kullanımı günü Kütahya'da çeşitli etkinliklerle kutlanarak tütün kullanımın insan sağlığı üzerinde bıraktığı olumsuz etkilere dikkat çekildi.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ve Kadınlarda Tütün kullanımı günü Kütahya'da çeşitli etkinliklerle kutlanarak tütün kullanımın insan sağlığı üzerinde bıraktığı olumsuz etkilere dikkat çekildi.
Dün Sevgi Yolu'nda Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü tarafında açılan standlarla halka sigarının zaraları yazınsal ve görsel olarak anlatılarak, sigara tiryakilerinin sigaradan uzak durmaları gerektiği vurgulandı. Tütün kullanımı önemli bir kadın sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri kadınların özellikle hamileleik dönemlirind tütün kullanımından uzak durmları gerektiği belirtildi.
Ekeklerin kadınlardan daha fazla sigra içtiini belirten yetkililer şu konulara dillet çektiler:
'Bugün, erkekler kadınlardan dört kat daha fazla sigara içmektedir, ancak sigara içen erkeklerin oranı en üst seviyelerdeyken sigara içen kadınların oranı da artmaya devam etmektedir. Bu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve bazı güney, orta ve doğu Avrupa ülkelerinde böyledir. Gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlara ve genç kızlara yönelik tütün ürünü satışları dünyadaki en geniş kapsamlı ürün pazarlama fırsatlarından biridir.' şeklinde açıklamalarda bulundular.
Günümüzde dünya üzerinde yaklaşık 250 milyon kadının sigara içtiğini vurgulayan görevliler, gelişmekte olan ülkelerde sigara içen kadınların yüzdesinin sigara içen erkeklerin sayısına ulaştığı taktirde, bir sonraki nesilde ise sigara içen kadınların sayısının ikiye katlanarak 500 milyondan fazla olabileceğini vurgulayan yetkililer sigaranın insan sağlı için büyük bir tehlike oluşturduğunu vurguladılar.
Dünya üzerinde kullanılan tütünün insan sağlığı için giderek büyük bir tehlke oluşturduğunu vurgulayan yetkililer şu noktalara dikkat çektirer:
'Tütün kullanımı, dünyada hipertansiyondan sonra ikinci ölüm nedenidir ve dünya genelinde her 10 yetişkinden birinin ölümüne sebep olmaktadır. DSÖ, artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerinin ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikalarının altını çizmek amacıyla, her sene Mayıs ayının 31. gününü “Dünya Tütünsüz Günü2 olarak kutlamaktadır. DSÖ, bu seneki Dünya Tütünsüz Günü 'Tütün Endüstrisinin Hedefi; Kadın' temasıyla tütünün pazarlanmasının ve sigaranın kadınlar ve genç kızlar üzerindeki zararlı etkilerine özellikle dikkat çekmektedir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com