Düşük faizli kredi esnaf ve sanatkarı rahatlattı

Düşük faizli kredi esnaf ve sanatkarı rahatlattı
Gediz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Akça, Halk Bankası'ndan esnaf ve sanatkara verilen kredilerde limitlerin yükseltilmesi ve faizlerin düşürülmesinin bunalan tüm üyelerini rahatlattığını ve yeni müracaatlarda talep pat

Gediz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Akça, Halk Bankası'ndan esnaf ve sanatkara verilen kredilerde limitlerin yükseltilmesi ve faizlerin düşürülmesinin bunalan tüm üyelerini rahatlattığını ve yeni müracaatlarda talep patlaması yaşadıklarını söyledi.

Halk Bankası'nın 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren esnaf ve sanatkara uyguladığı faiz oranının yüzde 13'ten yüzde 12'e çekilmesi ve bu faizin yarısının Hazineden karşılanmasının büyük zorluklar yaşayan esnafı yeniden canlandırmaya başladığını belirten Gediz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Akça, yeni uygulamayla esnafın kullandığı 1 yıla kadar kısa vadeli kredilere yüzde 5, 4 yıla kadar uzun vadeli krediler için ise yüzde 6 oranında faiz alınmaya başlandığını, esnafın uzun zamandır beklediği bu indirimin ardından kredi taleplerinde büyük bir artış olduğunu ifade etti.
Gediz ve bölge esnafının yıllar boyu yüksek faizlerden ve limitlerin düşük tutulmasından dert yandığını dile getiren Kooperatif Başkanı Mehmet Akça, 'Üyelerimiz dar çerçevede kullandığı krediyi istediği ölçüde değerlendiremedi. Yeni uygulamayla inen faiz oranlarının yanı sıra kredi limitlerimizde artış yapılarak 35 bin lira olan kredi üst limitinin 50 bin liraya yükseltilmesi esnafımızı oldukça rahatlattı. Yeni düzenlemeden bilgisi olmayan esnaflarımıza çağrıda bulunuyorum. Yeni kredi sistemine mutlaka dahil olarak içinde bulunduğunuz nakit sıkıntısından kurtulabilirsiniz. Kredi kullanımı noktasında esnafımıza elimizden gelen desteği veriyoruz. Zaten yapılan taleplerin büyük bir bölümü anında olumlu yanıt buluyor. Üyelerimizin nakit sıkıntısını bir an önce aşmaları için işlemleri hızlandırıyoruz. Kullandırılan krediler işini büyütmek isteyen esnaf için önemli bir çıkış kapısı oldu. Ekonomik kriz döneminde yönetim olarak esnafın yanında yer aldık. Bu dönemde kredi kullanan ve düzenli ödeme yapan ortaklarımıza teşekkür ederim. Çünkü aldığınız kredinin faizi çok düşük olmasına rağmen gününde ödenmediği taktirde yüzde 26 olan temerrüt faizi birlikte sizleri çok daha fazla ödeme zorluğu içine düşürebileceğini hatırlatırım' dedi.
Vadesi uzatılan ve faizleri düşürülen esnaf kredilerinin genellikle iş geliştirme ve borç ödeme amacıyla kullanıldığına işaret eden Kooperatif Başkanı Mehmet Akça, kooperatifin ortaklarına işyeri büyütme, geliştirme ve araç alımı için de kredi kullandırdığını, araç alımları ve işyeri açmalarda 250 bin liraya kadar 60 aya varan uzun vadeli kredilerin de mevcut olduğunu hatırlatarak, yeni araç alacak veya aracını yenilemek isteyen nakliyeci ve yolcu taşımacılığı yapan bütün esnafların bu avantajlardan faydalanmaları için yönetim kurulu ve personeliyle tüm Gediz esnafının hizmetinde olduklarını sözlerine ekledi ve ayrıca esnafın sorunlarını çok yakından bilen ve katkı sağlayan Halk Bankası Gediz Şube Müdürü Kemal Sevinç'e kooperatif ve ortakları adına teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com