Düşük kalorili yemek ömrü uzatmıyor

Düşük kalorili yemek ömrü uzatmıyor
NewYork Times’ın maymunları kanıt göstererek ‘düşük kalorili yemek ömrü uzatır’ tezi yalanlandı. Az kalori iyi hissettiriyor ama ömrü uzatmıyor.

Bilim adamları, düşük kalorili bir beslenme düzeni izlemenin insan ömrünü uzatmadığını ortaya çıkardı. Amerikan Yaşlanma Enstitüsü (NIA) tarafından yapılan araştırma, düşük kalorili diyetin ömrü uzattığı sonucunun gerçek olmadığını ortaya çıkardı.

Saygın bilim dergisi Nature’da yayımlanan çalışma sonucunda düşük kalorili gıdalar tüketmenin maymunlarda işe yaramadığı belirlendi. Bazı maymunlara düşük kalorili besinler veren uzmanlar maymunlarda herhangi bir değişiklik meydana gelmediğini bildirdi. Kalori kesintisinin kalp rahatsızlığı ve kanser gibi rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olduğu belirtilirken, araştırmayı yürüten doktor Rafael de Cabo “Alınan kalori oranını düşürmenin dünya üzerinde yürüyen hiçbir canlının yaşamını uzatmaya etkisi yoktur” dedi. Az kalorili gıdalar yemenin insan kalbini 20 yaş genç kılacağı belirtilirken uzmanlar “Kalori düşürüldükçe kan basıncı düşer, kolesterol düşer ve kişi kendini iyi hisseder. Ancak bu durum sağlık için olumluyken 70-80 yıl yaşamanın garantisini vermez” açıklamasında bulundu.

NY TİMES GERİ ADIM ATTI

Araştırmadan önce maymunlarla yapılan araştırmayı veren New York Times gazetesi, denek maymunlar Canto ve Owen’ın farklı şekillerde beslendiğini ve daha bol kalorili yemekler yiyen Owen’ın daha sağlıksız olduğunu yazmıştı. Gazete, Canto’dan 400 kalori daha fazla yiyen Owen’da damar tıkanıklığı, kellik ve kırışıklık görüldüğünü yazmıştı. (SNK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com