"Düşüncelerinden dolayı insanlar mahkum olmamalıdır"

"Düşüncelerinden dolayı insanlar mahkum olmamalıdır"
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, Türkiye'de hiçbir gazetecinin düşüncelerinden ötürü, yazdıklarından ötürü ve söylediklerinden ötürü mahkum edilmemesi gerektiğini kaydetti. TGF Yönetim-Denetim ve Onur Kurulları ile Yük

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, Türkiye'de hiçbir gazetecinin düşüncelerinden ötürü, yazdıklarından ötürü ve söylediklerinden ötürü mahkum edilmemesi gerektiğini kaydetti.
TGF Yönetim-Denetim ve Onur Kurulları ile Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti'nin (AGC) ev sahipliğinde Afyonkarahisar'da yapıldı. Toplantının öğleden sonraki bölümünde gazetecilerin Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar'a üçüncü kez hapis cezası verilmesiyle ilgili soruları üzerine TGF Genel Başkanı Sertel, federasyon olarak hangi siyasi düşüncede olursa olsun bütün gazetecilerin özgürlüklerinden yana olduklarını ifade etti. Sertel, 'Hangi çağda yaşıyoruz.
İnsanlar düşünürler, okurlar, yazarlar ve söylerler. Bu insanoğlunun özelliğidir. İnsanlara eğer siz düşünmeyin, düşüncelerinizi yazmayın, sizi düşüncelerinizden ötürü mahkum ederiz deniliyorsa, bu ülkede demokrasiden söz etmek doğru değildir, anlamsızdır' dedi.

'DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI İNSANLAR MAHKUM OLMAMALIDIR'
Hangi siyasi düşüncede olursa olsun federasyon olarak bütün gazetelerin özgürlüklerinden yana olduklarının altını çizen Atilla Sertel, cezaevinde bulunan bütün gazetecilerin tutukluluk halinin sona erdirilmesinden yana olduklarını dile getirdi. Bütün insanların özgürce Türkiye'de düşüncelerini söylemesi gerektiği inancında olduklarını anlatan Sertel, 'Türkiye'de açılmış 4 bin basın davası var. Bu 4 bin basın davasının çok önemli bölümlerinde işte böyle yazdıklarından ötürü ceza alan gazeteciler var.
Bundan önce birçok konuda cezaevinde yatmış olan gazeteciler var. Biz bunların tümüne yeniden eğer demokrasiye inanmış bir iktidar söz konusu ise, eğer demokrasiye inanmış bir parlamento söz konusu ise bu konuda derhal yasa maddeleri düzenlemeli ve cezaevinde tutuklu tek gazeteci kalmamalı. Düşüncelerinden dolayı insanlar mahkum olmamalıdır' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com