‘Düşünüyorum öyleyse vurun!”

‘Düşünüyorum öyleyse vurun!”
Çağdaş Gazeteciler Derneği, tutuklu gazetecilerle ilgili bir açıklama yaptı.

 

O açıklama…

"Terörle mücadele polisinin operasyonuyla, özel yetkili savcının sevkiyle ve özel yetkili hakimin kararıyla 36 kişi 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla tutuklandı. Herhangi bir demokratik ülkede, böyle bir cümlenin ardından sanıkların işledikleri bombalama, öldürme, sabotaj gibi eylemlerin sıralanmasını beklersiniz. Hayır, 36 kişi muhalif gazeteci oldukları için, mesleklerini yaptıkları için tutuklandılar. Gazetecilere terörist muamelesi yapanların sadece polis olmadığını, kamu adına, yani tüm toplum adına, hepimiz adına suçlama yönelten, 'Bu haberi niye yaptın? Bu kişiyle niye görüştün?' diye soran savcının, millet adına karar veren hakimin de aynı muameleyi yapmasından utanıyoruz!

Tutuklu gazeteciler konusu sorulduğunda hükümet yetkililerinin 'onlar gazeteci değil terörist' deme cüretini gösterdiği bir ülkede yaşamaktan utanıyoruz.
 Meslektaşlarının işlerinden, ailelerinden, çocuklarından, hayattan koparılıp hapishanelere doldurulmasını şevkle izleyen, her şey bir yana daha soruşturmanın başında hükmü 'terör-press' başlıkları atarak verenlerin gazeteci, içeriye atılanların ise 'terörist' sayılmasından utanıyoruz. Tutuklanan gazeteci kendisine yakınsa 'özgürlük' yazısı döktürenlerin, iş başkalarına geldiğinde suskun kaldıklarını görünce, insanlığımızdan utanıyoruz... Cezaevlerinde bulunan gazeteci sayısının 99' a ulaşmasından utanıyoruz... Gazetelerin, televizyonların, ajansların baskı karşısında sindiğini gördükçe, iktidar karşısında süt dökmüş kediye döndüklerini gördükçe mesleğimizden utanıyoruz.

Peki ya siz, gazeteci yöneticileri, anchormanlar, editörler, yazarlar, arkadaşlarınız bir bir alınıp götürülürken yüzünüz kızarmıyor mu? Bu suskunluğun, tepkisizliğin bir gün gelip sizi de vuracağını hala görmüyor musunuz? Peki ya siz, iletişim fakültelerinin hocaları, gerçeği topluma ulaştırmak için yetiştirdiğiniz öğrencilerin bir bir demir parmaklıklar ardına gönderildiğini görmüyor musunuz? Utanmıyor musunuz?"

Tutuklu gazetecilerden bazıları

Mustafa Balbay, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi: İkinci Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanıyor. 1 Temmuz 2008’de gözaltına alındıktan sonra, mahkemece 5 Temmuz 2008’de serbest bırakıldı. 5 Mart 2009’da ikinci kez gözaltına alındı. 6 Mart 2009’da tutuklandı. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Yargılanması sürüyor. Mustafa Balbay’ın avukatları, adil yargılanma hakkı, ifade özgürlüğü ile özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne dava açıldığını belirttiler. Gelecek duruşma tarihi: 14 Mart 2011

Tuncay Özkan, Kanal Biz televizyonunun sahibi, gazeteci: İkinci Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanıyor.23 Eylül 2008’de gözaltına alındı. 27 Eylül 2008’de tutuklandı. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Yargılanması sürüyor. Gelecek duruşma tarihi: 14 Mart 2011

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Kanal B Televizyonu, Yönetim Kurulu Başkanı / Başkent Üniversitesi Rektörü: İkinci Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanıyor. Silivri Cezaevi’nde  tutuklu bulunuyor.

Soner Yalçın, Odatv, Sahibi / Gazeteci: Ergenekon soruşturması kapsamında, “Ergenekon örgütüne üye olmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” iddiasıyla 14 Şubat 2011 tarihinde ev ve işyerlerinde arama yapılarak gözaltına alındı. 4 günlük gözaltı süresinin tamamlanmasından sonra 17 Şubat 2011 tarihinde adliyeye sevk edildi. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz ve Süleyman Pehlivan tarafından sorgulanarak, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gece yarısına kadar süren sorgulama sonunda çıkarıldığı İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklandı.

Nedim Şener, Milliyet gazetesi, muhabir: Ergenekon davası kapsamında, 3 Mart 2011 tarihinde evinde yapılan aramalar sonunda gözaltına alındı. 5 Mart’ta gece yarısına kadar savcılıkça ifadesi alındıktan sonra, sevk edildiği nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Mart 2011 günü sabah saatlerinde tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu. 7 Mart 2011 tarihinde akşam saatlerinde Silivri Cezaevi’ne sevk edildi.

Ahmet Şık, serbest gazeteci: Ergenekon davası kapsamında, 3 Mart 2011 tarihinde evinde ve işyerinde yapılan aramalar sonunda gözaltına alındı. 5 Mart’ta gece yarısına kadar savcılıkça ifadesi alındıktan sonra, sevk edildiği nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Mart 2011 günü sabah saatlerinde tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu. 7 Mart 2011 tarihinde akşam saatlerinde Silivri Cezaevi’ne sevk edildi.

Doğan Yurdakul,gazeteci, Yalçın Küçük, gazeteci: Ergenekon davası kapsamında, 3 Mart 2011 tarihinde ev ve işyerlerinde yapılan aramalar sonunda gözaltına alındılar.

6 Mart’ta getirildikleri İstanbul adliyesinde savcılıkça ifadeleri alındıktan sonra, sevk edildikleri nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Mart 2011 günü gece yarısı tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldular. 7 Mart 2011 tarihinde akşam saatlerinde Silivri Cezaevi’ne sevk edildiler.

(SRE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com