Duygu okumakta erkekler daha kötü

Duygu okumakta erkekler daha kötü
İngiltere'de yapılan bir araştırmada erkeklerin yüzdeki ifadeleri okumasının kadınlardan daha kötü olduğu ortaya çıktı. Erkeklerin ifadeyi anlaması için yüzü daha uzun süre incelemesi gerekiyor.

Bilim insanları erkeklerin diğerlerinin yüzdeki duygularını bulmasının gerçekten çok zor olduğunu söylüyor. Edinburg Übiniversitesi'nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmada erkek ve kadınlara çeşitli fotoğraflar gösterilerek ifade bulmaları istendi. Her verilen yanıtta beyinlerinin MR'ı çekildi. Araştırmada erkek, kadın ve anlamakta güçlük çeken Asperger sendromlu insanlar kullanıldı.

Çıkan sonuca göre erkekler fotoğraflar hakkında sorulan sorulara daha geç yanıt veriyor. PLOS One dergisinde yayımlanan çalışmayı yürüten Prof. Stephen Lawrie "Yeterli zaman olduğunda erkekler doğru cevap verebiliyor. Ama ani kararlarda diğerlerinin düşüncesini hakkında yanlış hüküm veriyor" dedi.

Araştırmanın otizm tedavisinde önemli olduğunu belirten Porf. Lawrie kadınların erkeklerden daha hızlı tepki verdiğini, özellikle otist erkeklerin duygu okumakta daha zorlandığını söyledi.

Prof. Lawrie sosyal statüde aynı sonucu elde etmesi için erkeklerin kadınlardan daha fazla çaba sarfetmesi gerektiğini söyledi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com