Düz bir karın hayal değil!

Düz bir karın hayal değil!
Karın germe ameliyatı abdominoplasti ile karın istenilen şekle sokulabiliyor.

Hamilelik sırasında alınan fazla kilolar nedeniyle karın bazen eski şekline dönemiyor ve sarkıyor. Karın germe ameliyatı olan abdominoplastiye, daha çok bu dönemde ihtiyaç duyuluyor.

Hamilelikte derinin fazla genişlemesi nedeniyle derin çatlaklar oluşuyor ve deri esnekliğini kaybediyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Okumuş, deforme olmuş deriyi uzaklaştırmak için abdominoplasti yapıldığını ve karın kaslarının şekillendirildiğini söyledi. Dr. Okumuş, yöntem hakkında şu bilgileri verdi:
 
Abdominoplastide karın bölgesinin dış kısmıyla uğraşılıyor; karın içerisine girilmiyor ve uğraşılan dokular yalnızca sarkanlar oluyor. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra yemeğini yiyebiliyor, yürüyebiliyor, ertesi gün hastaneden çıkabiliyor ve isterse 3-4 gün sonra denize de girebiliyor. Eğer karın kaslarına da müdahale edilmesi gerekiyorsa, yani dümdüz bir karın, ince bir bel isteniyorsa o zaman iyileşme sürecinde kişinin karın kaslarını zorlayacak hareketlerden, egzersizlerden birkaç ay kaçınması öneriliyor. Ameliyattan sonraki 2.5-3 ay hastanın eğilirken dikkat etmesi, ağır yük kaldırmaması ve spor yaparken karın kaslarını zorlamaması da yapılması gerekenler arasında yer alıyor.
 
İZLER SAKLANABİLİYOR
 
Abdominoplasti sırasında eğer içerideki kaslara müdahale edildiyse ameliyattan sonra iz kalıyor. Karın germe işlemindeki iz, sezaryendekinden üç kat fazla oluyor ama iz iç çamaşırının içinde kalıyor. Abdominoplasti yaptıranların karnında buna benzer birçok çatlak olduğu için iz çok fazla sorun yaratmıyor. Göbeğin kenarında da bir iz oluyor ama göbek çukurda kaldığı için bu iz belli olmuyor. Ameliyattan sonraki üçüncü gün duş alınabilirken; cilt iyileşmesi 10-15 gün, karnın şekillenmesi ise 3-4 ay sürebiliyor. Altı aydan sonra da vücut son şeklini alıyor. Karın germe ameliyatlarında karın kasları da düzeltilerek daha sıkı, daha düz ve daha estetik görüntüler elde ediliyor. Profilden bakıldığında karnın öne doğru çıkıntısı giderilmiş oluyor. Ayrıca bel çukurları yeniden oluşturuluyor, kalça şekillendirilebiliyor. Bel ince olmadığında kalça ayırt edilemiyor ama bel şekillendiğinde kalça da ortaya çıkıyor. Operasyon karın kaslarına müdahale edilmeyecekse iki saat sürüyor ama karnın iç kısımlarına müdahale edilirse uzayabiliyor.
 
ÇATLAKLARDAN KURTARIYOR
 
Bu yöntem yalnızca çatlaklar için de uygulanabiliyor ancak yine de karnın biraz sarkık olması isteniyor. Çünkü çatlak kısımlar alındığında kalan cildin o bölgeyi kapatması için esnek olması gerekiyor. Karındaki çatlaklar derinin izin verdiği kadar kapatılabiliyor ve çok parça çıkartıldığında hasta öne doğru eğilmede sorun yaşayabiliyor. Ayrıca yara iyileşmeyebiliyor ya da göbek deforme olabiliyor."
 
KİMLERDE RİSKLİ?
 
Dr. Ayhan Okumuş’un verdiği bilgiye göre, karın kaslarında sorun yoksa o bölgeye müdahale etmek yanlış bir uygulama. Kronik hastalığı olanlarda bu ameliyatın uygulanmaması gerekiyor. Doğum yapmamış kadınlara da önerilmiyor. Çünkü hem kaslara hem de cilde müdahale yapılacaksa karın cildinin yarısı çıkıyor, kaslar daralıyor, karın genişleyemeyeceği için hamilelik döneminde çatlaklar çoğalabiliyor ve bu da hamilelikte sorun yaşanmasına yol açıyor.
 
OBEZLERE DE UYGULANABİLİYOR
 
Dr. Okumuş, yöntemin fazla kilo almış ve zayıfladığı için karın bölgesinde sarkma oluşmuş kişilere ve morbit obezlere de uygulandığını söyledi, “Aşırı obez insanlara abdominoplasti yapılırken estetik kaygıdan çok, hastanın hayatını kolaylaştırma yoluna gidiliyor. Çünkü karın çok fazla sarktığı için hasta yürüyemiyor, genel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Ameliyatta amaç; ağırlık yaratan parçayı kesip, çıkartmak” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'Mis gibi kokmak' isterken sağlığınızdan olmayın09 Ekim 2014 Perşembe 11:55
 • Yeni Trend ıslak makyaj09 Ekim 2014 Perşembe 11:33
 • Estetikte bu yılın Top 5′i29 Ağustos 2014 Cuma 16:29
 • Ölümle tehdit edilen 5483 kadın, bugün oy kullanamayacak10 Ağustos 2014 Pazar 12:30
 • Cinsel saldırılarda yüzde 47 artış08 Ağustos 2014 Cuma 15:01
 • Öz kızına 10 yıl boyunca tecavüz etti07 Ağustos 2014 Perşembe 13:26
 • Kadın cinayetinde skandal karar31 Temmuz 2014 Perşembe 12:15
 • Canlı yayında doğum yapacaklar05 Haziran 2014 Perşembe 20:31
 • Mutlu kadın için 16 yasak29 Mayıs 2014 Perşembe 20:31
 • Unutkan kadınlara öneriler!..02 Mayıs 2014 Cuma 23:50
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com