Düzeltme

Düzeltme
"Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Köprülü" başlıklı haberimizin başlığı ve girişindeki "Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Köprülü" ibaresi "Irak Türkmen Cephesi Türkiye eski Temsilci Vekili" olarak düzeltilmiştir. Haberimizi düzeltip, yeniden yayımlıy

KÜTAHYA (AA) - Irak Türkmen Cephesi Türkiye eski Temsilci Vekili Sadun Köprülü, ''Son dönemde, Irak'ın çeşitli yerlerinde patlamalarda çok insanımızı kaybettik ve birçok insanımız da yaralandı. Bu taraftan Türkiye hiçbir ayrım yapmadan ister Kürt olsun, ister Arap olsun, ister Irak Türkleri olsun ve ister Hristiyan biri olsun mezhebe, dine ve ırka bakmadan bütün insanları yaralı olarak Türkiye’ye getirerek yardım etti'' dedi.

Köprülü, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İlmi Siyaset Topluluğu tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Musul ve Kerkük Sorunu'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Köprülü, ülkelerinde, Doğu Türkistan'da, Azerbaycan'da, Kerkük ve Türkmen bölgesinde hergün patlamaların, suikastlerin, kaçırma olaylarının ardının kesilmediğini söyledi.

Bu olup bitenlere rağmen Türkiye’deki önemli basın yayın organlarının bunlara hiç yer vermediğini iddia eden Köprülü, ''Oralarda insanlar ölüyor, şehit oluyorlar. Onlar, Müslüman diye bakılmıyor. Oralarda olan kardeşlerimiz, soydaşlarımız hem Müslüman hem de Türk olmalarına rağmen unutulmuş'' diye konuştu.

Köprülü, Atatürk’ün bir yıl daha ömrünün vefa etmesi durumunda Kerkük, Musul ve adaları Türkiye’ye katacağını savundu.

Bu durumun kendileri açısından şanssızlık olduğunu ifade eden Köprülü, şöyle konuştu:

''Atatürk, bir yıl daha yaşasaydı ülkenin diğer yerleri gibi buraları da kurtarmıştı. Diyarbakır, Antalya ve Ankara gibi Türkiye’ye bağlanmış olur, biz de sizden bir parça olurduk. Bugün bir parçanız olmasak da yine gönlümüz hep sizinle bir parçadır, sizinle yaşamaktadır ve Türk milletinin sevgisini taşımaktadır. Saddam Hüseyin döneminde birçok katliamlara maruz kaldık ama yine de bir gün mutlu oluruz diye, bir gün güneş doğacak diye, ışık parlayacak diye, çok mutlu oluyorduk. Bazen Türk ordusu Kuzey Irak’a PKK’ya karşı girdiğinde oradaki kardeşleriniz seviniyordu. Çünkü aynı Kıbrıs’ta olduğu gibi hani bir şarkı vardı ya; 'bir gece ansızın gelebiliriz' diye onlarda bunlardan mutlu oluyordu. Irak ve Kerkük türkülerinde bizi Türkiye unutmadı, birgün gelecek diye geçer ve böyle düşünerek mutlu oluyorlardı, öyle yaşıyorlardı, bugün gelmese yarın gelecek. Belki sonradan bizi unuttu diye düşündüler. Bir ay önce ben Kerkük’e gittiğim zaman oradaki kardeşlerimiz öyle söylüyor. Diyorlar ki 'biz burada Türk olduğumuz için, Türkiye aşkı ve sevgisi var diye bizi yok etmeye çalışıyor. Irak’ın başına gelenler... Son dönemde, Irak'ın çeşitli yerlerinde patlamalarda çok insanımızı kaybedip ve birçok insanımız da yaralandı. Bu taraftan Türkiye hiçbir ayrım yapmadan ister Kürt olsun, ister Arap olsun, ister Irak Türkleri olsun ve ister Hristiyan biri olsun mezhebe, dine ve ırka bakmadan bütün insanları yaralı olarak Türkiye’ye getirerek yardım etti. Bu bakımdan sağolsun Türkiye.''

Köprülü, kendileri için İstiklal Marşı ve Türkiye'nin her şeyin önünde olduğunu kaydederek ''Türkiye çok azizdir, baldan tatlıdır, çok şirindir, canlarımız, kanlarımız ve her şeyimizi buna vereceğiz'' ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com