E-Ticaretin babası Amazon.com!

E-Ticaretin babası Amazon.com!
Giderek artan bir ivmeyle büyüyen e-ticaret sektörünü başlatan girişim olarak Amazon’u göstermek mümkün. Amazon.com üzerinden ilk kitap satışının başlamasından beri onlarca kez yapı değiştiren e-ticaret, hayatımıza Adsl, kredi kartı ve sosyal medyanın gir

SANSÜRSÜZHABER-ÖZEL Giderek artan bir ivmeyle büyüyen e-ticaret sektörünü başlatan girişim olarak Amazon’u göstermek mümkün. Amazon.com üzerinden ilk kitap satışının başlamasından beri onlarca kez yapı değiştiren e-ticaret, hayatımıza Adsl, kredi kartı ve sosyal medyanın girmesiyle artan bir hacme ulaştı.

2000’li yılların başında artış gösteren e-ticaret aslında Amazon’un ilk kitap satışı yapmasıyla 90’ların ortasında hayata geçmiştir. O günlerde çok parlak bir fikir olmasına rağmen internet alt yapısının yaygın olmamasından dolayı çok sınırlı bir kitleye hitap eden Amazon, bugün ise onlarca ülkede faaliyet gösteren on binlerce çalışana sahip olan bir çokuluslu şirket konumuna geldi.

Amazon’un yaratıcısı Jeff Bezos, yapıtına bu ismi uygun görürken hiç kimsenin internet üzerinden ticaret yapmaması dolayısıyla girişimini ünlü balta girmemiş ormanlar olarak bilinen Amazon Ormanlarından etkilenerek mi oluşturdu bilinmez, ancak kesin olan şey, açtığı yolda bugün milyonu aşkın insanın gittiği ve bu platformun birçok başarı hikâyesine sahne olduğudur. Kurulduğu ilk günden beri internet dünyasının en çok alışveriş yapılan sitesi olma ünvanlını koruyan Amazon, gelişen e-ticaret sektörüne ayak uydurmasıyla ayakta kalmayı başarmıştır. Bir fikri bulmak kadar önemli olan gelişen pazarda rakiplerin tüketicilere daha farklı yollarla ulaşmasını algılayıp yeni stratejiler geliştirmek ve kendini güncel tutmaktır. E-ticaret sektöründe Amazon bu işi gayet başarılı yaparken, sosyal ağ fikrini kurmuş olan bazı girişimlerin bugün yok olduğunu düşündüğümüzde Amazon’un ne denli profesyonel yönetildiğini daha iyi kavrayabiliriz. 17 yıldır bir internet sitesinden satış yapan ve arkasındaki organizasyonu sürekli geliştiren bir yapıda bulunan Amazon, sürdürülebilirlik açısından da gayet olumlu bir örnek.

İlk olarak kitap satışı ile başlayan macera, 90’lı yılların meşhur eğlence araçlarından olan müzik CD’leri satışıyla ağını genişleterek daha büyük bir pazara hitap eder hale gelmesiyle ilk başarılı adımını atan Amazon, gelişen teknolojiyi kendi yararına kullanarak teknolojiyi bir büyüme aracı haline getirmiştir. Aslına bakarsanız, ilk e-ticaret yani teknolojik ticaret yapan bir şirketten de aksi beklenemezdi. Zaman içerisinde giyim ve ayakkabı, ev ve bahçe ürünleri, teknoloji ürünleri gibi kategorilerde satış gerçekleştirerek iş hacmini daha da arttırmıştı.

Az önce bahsedildiği gibi teknolojiyi kendi yararına kullanmayı becerebilen Amazon, internetten kitap okuma isteğinin artışından da olumsuz etkilenmemek adına önemli bir hareketle kendi e-kitap okuyucusunu satmaya başlamıştı. E-kitap okuyucuların hızlı bir yaşam döngüsü olduğunu söylemek ve doğuşu ile gerilemesi arasındaki sürenin çok kısa olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Amazon buna da hazırlıklı bir tavır ile ne denli iyi yönetildiğini göstererek başarısının ardındaki gerçek gücün kurucu ve yönetim kurulu başkanı olan Jeff Bezos’un vizyonu olduğunu kanıtlamış durumda.

Amazon.com’un bugünlerde aylık ziyaretçi sayısı ile binlerce devasa alışveriş merkezinin kapasitesini doldurmak mümkün. Hatta Avrupa’nın önde gelen liglerinin tüm takımlarının stad kapasitelerini topladığımızda bile Amazon.com’un ulaştığı tekil kullanıcı sayısına ulaşması mümkün değil.

Kıssadan hisse, iyi bir fikriniz varsa, önemli bir girişim yapabilirsiniz. Ancak iyi fikrinizi, doğru vizyon ve verimli yönetimle desteklediğinizde zirveye ulaşabilirsiniz.


Bülent KocabaşBu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com