Eber Gölü eski günlerine dönüyor

Eber Gölü eski günlerine dönüyor
Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kalay, Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde yer alan Eber Gölü'nün eski günlerine kavuştuğunu bildirdi.

Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kalay, Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde yer alan Eber Gölü'nün eski günlerine kavuştuğunu bildirdi. Eber Gölü için hazırlanan kurtarma ve yaşatma projesi uygulamalarından sonra gölün yirmi yıl önceki durumda olduğu belirten Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay, göldeki su doluluk oranının sıfır noktasından yüzde 60 seviyesine ulaştığı ifade etti. Kalay, Mayıs 2011 tarihinde bu oranın yüzde 80'lere ulaşmasının hedeflendiği kaydetti. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun girişimleri ile Eber Gölü'nü kurtarma projelerinin devam ettiğini kaydeden Kalay, bundan sonra Afyonkarahisar genelindeki atık sularının bir tesiste arıtılması ile göle tertemiz suyun gönderileceğini ifade etti.
Milyonlarca bağ kamış ve sazın kesilerek göl çevresinde konuşlanan şirketlere satıldığını anımsatan Kalay, 'Bu kamışlar yurtdışına ihraç ediliyor. Eber Gölü ülke ekonomisine, katma değerle beraber döviz kazandırıyor.
Hem ülke ekonomisi kazanıyor, hem de yöre insanı kazanıyor' dedi.
Gölde yapılan kaçak avlanmalara dikkat çeken Kalay, Bolvadin Jandarma Komutanlığı ve Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği olarak Ekim 2010 ile Şubat 2011 tarihleri arasında ortaklaşa eş zamanlı operasyonlar düzenlediklerini ve 43 kaçak avcının silahları ve vurdukları avlarla yakalandığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com