Eber sarısı koruma altında

Eber sarısı koruma altında
Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde dünyada sadece Eber Gölü’nde bulunan 'Eber Sarısı’ bitkisinin koruma altında olduğu bildirildi.

Eber Sarısı’nın etkili koruma önlemlerine ihtiyacı olduğunu söyleyen Bolvadin Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Eber Gölü’ndeki popülasyonun belli bir kısmını korumaya almıştır. Değişik üniversitelerden bilim insanları ve çeşitli projeler ile de korumaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile elde edilen sağlıklı tohumların çimlenme sorunları olduğu tespit edilmiş ve bunun aşılma yolları bulunmuştur. Bu sayede elde edilen sağlıklı tohumlardan bitkinin çoğaltılması mümkün olabilecektir. Ayrıca yine aynı ekip bitkinin biyoteknolojik yöntemler kullanılarak kısa sürede çok sayıda klonlanarak çoğaltılabileceğini göstermiştir. Bu yöntem ile doğal popülasyonların kısa sürede restore edilmesi mümkün olabileceği açıklanmaktadır” dedi.

Kalay,”Eber Sarısı’nın bir diğer önemli özelliği de tek çiçekten 3 meyve vermesidir. Bu özelliğin kültür baklagillerine aktarılabilmesi ile ilgili özellikler değişik üniversitelerden bilim adamları tarafından araştırılmaktadır. Böyle önemli bir bitkinin korunması için yapılan tüm bu çalışmalara ek olarak özellikle bölge halkının bilgilendirilmesi ve bu konuda duyarlı hale gelmesi gereklidir. Genel anlamda da unutulmaması gereken bir gerçek daha vardır. Bitki çeşitliliğimizin korunması için tüm doğaseverlerin üzerine düşenleri yapması gerekmektedir" diye konuştu.

Eber Sarısı 1982 yılında Türk botanikçiler tarafından keşfedildi. Dünya üzerinde sadece Eber Gölü’nün güney kıyılarında parçalı populasyonlar şeklinde yayılış gösteriyor. Türkiye endemiği olan bu türün doğada kısa süre içinde yok olacak olan türler içerisinde olduğu ve çok tehlikede (Critically Endangered-CR) kategorisinde bulunduğu belirtilirken, baklagiller (Fabaceae) ailesinden çok yıllık bir bitki olan Eber Sarısı’nın, uzun rizomlu (toprak altı gövde), dik, 35-80 santimetre arası boylanan, sarı çiçekli, otsu bir bitki olduğu kaydedildi. (VİK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com