Ebeveynlere "1-3 yaş" uyarısı

Ebeveynlere "1-3 yaş" uyarısı
Bebeklerin çocukluğa geçtiği 1-3 yaş döneminin ebeveynler için çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, ailelere "bu değişikliği fark ederek" çocuklarının gereksinimlerine göre davranmalarını tavsiye etti.

Uzmanlar, 1-3 yaş evresinin bebeklik ve çocukluk arasında bir köprü olduğunu ifade ederek, 'Şüphesiz bu dönem, hızlı değişimleriyle birlikte gelişimin bütün dönemleri içinde en ilginç olanıdır. Çocuklarımız her gün öğrendikleri yeni bilgilerle bizleri etkileyebilir, eğlendirebilir ancak hareket gelişimine bağlı olarak yorabilirler de' dedi.
Çocukların bu dönemde artık kendi başlarına yemek yemek, giyinmek, soyunmak isteyebileceklerinin ve en son noktada tuvalet eğitimi için hazır hale geleceklerinin altını çizen Çoban, 'Tuvalet eğitimi, bu dönemde başarılması gereken en zor görevlerinden biridir. Çocuk için uygun olmayan bir zamanda ve biçimde başlatılan-sürdürülen tuvalet eğitimi, çocuklarımızın gelişiminde uygun olmayan sonuçlar doğurabilir; tuvalete gitmeyi reddedebilirler, inatlaşmaya başlayabilirler' diye konuştu.
Çocukların ailelerinin aynası olduğunu söyleyen Çoban, anne-babaların çocukların gelişimi desteklenirken dikkat etmeleri gereken noktaları ise şöyle açıkladı:
'Bu yaş döneminde dil gelişimi oldukça hızlandığından, çocuğumuz yeni yeni  kelimeler kullanmakta ancak bu kelimeleri doğru telaffuz etmekte zorlanabilmektedir. Günlük hayat içerisinde karşılaşılan her şey hakkında  konuşarak, birlikte resimlere bakarak (kitap, gazete, dergi vb.), resimler  hakkında konuşarak çocuğumuzun dil gelişimini destekleyebiliriz. Bununla  birlikte kelimeleri yanlış söylediğinde, 'Hayır, öyle söylenmez' demek  yerine sadece doğru söylemini aktarabilirsiniz. Böylelikle çocuğumuz  'yanlış' konuştuğunu düşünmeyecek, tersine onu 'doğru'sunu söylemek  konusunda cesaretlendirmiş olacağız. Parmak oyunları, kuklalar, oyun  hamurları bu yaş döneminde çocukların ilgisini çekebilecek ve gelişimlerini  destekleyebilecek oyunlardır. Giyinme-soyunma, yemek yeme becerilerini  desteklemek için çocuğunuza fırsatlar sunmak, ona örnek olmak gelişimini  hızlandıracaktır.'
Bu sürecin çocukların ilerideki disiplinleri açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Çoban, kural koymak için neler yapılması gerektiğine dair küçük  ipuçları da vererek, 'Gerektiğinde esnek olmak. Kararlı ve tutarlı olmak. Fiziksel veya her türlü ceza yerine ödülü geri çekmeyi kullanmak (sevdiği bir etkinlikten veya bir eşyadan mahrum etmek gibi). Seçenekler sunmak. Evi daha güvenli hale getirmek (böylelikle daha az yapma, dokunma, elleme denilebilir). Emir cümleleriyle konuşmamak. Çocuğun yaptığı işi aniden kesmek yerine isteğinizi söyledikten sonra ona zaman tanımak' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com