Ebeveynlere 'uçucu madde' uyarısı

Ebeveynlere 'uçucu madde' uyarısı
Kütahya Sağlık İl Müdürlüğü, okul hazırlığı yapan anne ve babaları bilmeden çocuklarına uçucu madde ihtiva eden eğitim araçları almamaları konusunda uyardı.

Kütahya Sağlık İl Müdürlüğü, okul hazırlığı yapan anne ve babaları bilmeden çocuklarınaKütahya Sağlık İl Müdürü Kamil Türkmen, okul alışverişi yapan anne ve babalardan aldıkları ürünlerin uçucu madde içerip içermediği konusunda dikkatli olmalarını isteyerek, 'Anne ve babalar çocuklarına aldıkları okul malzemelerinde uçucu madde olup olmadığını incelemeliler. Ürün satıcıları da bu konuda bilgi vermek zorundalar' dedi.
Türkmen, 'İçerisinde uçucu madde olan ürünler hem çocukların sağlığına zararlı, hem de çocukların ileride madde bağımlısı olmasında basamak olabilir. Uçucu madde içeren, su bazlı olmayan yapıştırıcılar, tiner ve boya incelticiler, cila ve boya çıkarıcılar, maket yapıştırıcılar, sprey boyalar, kokulu silgiler, işaretleyici kalemler, oyun hamurları, uçan balonlar ve uçucu madde ihtiva edebilecek diğer kırtasiye ürünlerinin çocuklara satılması, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılması 5898 sayılı kanunla yasaklanmıştır. Ayrıca bu kanun ile ürünlerin ambalajlarında ve işyerlerinin satış noktalarında gerekli uyarı yazılarının bulundurulması, nu tarz işyerlerinde 18 yaşından küçüklerin çalıştırılması da yasaktır. Bu ürünler ortamın havasını etkilemeyecek şekilde kapalı ambalajlarda yer almalı ve satış yerlerinde yeterli havalandırma yapılmalıdır. Bu ürünleri 18 yaşından küçük çocuklara, akıl hastalarına veya uçucu madde kullananlara veren veya tüketime sunanlar Türk Ceza Kanunu'nun 194. maddesi kapsamında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir' diye konuştu.
İl Sağlık Müdürü Türkmen, 'Uçucu madde ile en iyi mücadele yöntemi, bu maddeyi çocuklarımızdan uzak tutmaktır' dedi.
uçucu madde ihtiva eden eğitim araçları almamaları konusunda uyardı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com