Economist: İstanbul mirası tehdit altında

Economist: İstanbul mirası tehdit altında
İngiliz Economist dergisi İstanbul’daki yeni projeler ile ilgili "Eski yapıt, yeni tehditler altında" gibi ifade kullanarak dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan'ın "Artan Türkiye'nin sosyal ve kültürel dokusuna karışma eğilimine uyumlu" olduğunu da savunan dergi, UNESCO'nun da, İstanbul'un "dünya mirası" statüsünü iptal edip "tehdit altında" statüsüne çevirebileceği uyarısını da yaptı.
 
Cumhuriyet'in haberine göre, Taksim ve Çamlıca camileri ve Haliç köprüsü gibi yoğun biçimde tartışılan projelerin en çok tartışıldığını belirten dergi, Taksim meydanının  ise  "laik cumhuriyetinin bir sembolü olmayı sürdürdüğünü" şimdi ise Recep Tayyip Erdoğan, eski akıl kocasının hayalini gerçekleştiriyor" ifadelerini kullandı.
 
MUHTEŞEM YÜZYIL
 
Bu bağlamda Başbakan Erdoğan'ın, zinayı ve kürtajı cezalandırma çağrıları rafa kaldırılmış olsa da Kars'daki heykelin yıkılması talimatının yerine getirildiğini kaydeden dergi, Erdoğan'ın son olarak da "Muhteşem Yüzyıl"a karşı yargıyı harekete geçmeye çağırdığına dikkat çekildi.
 
"Kısa bir süre öncesi kadar" Erdoğan'ın kentte gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle "İstanbul'un kurtarıcısı" olarak tanındığına işaret eden dergi, bunun da siyasi kariyerine güç kattığını ancak ordunun "öfkesini" de uyandırdığını ve söylediği şiir nedeniyle hapse gönderildiği belirtildi.
 
"EN ATEŞLİ TARAFTARLARIN BİLE TEREDDÜTLERİ VAR”
 
İngiliz dergisi "Sayın Erdoğan'ın en ateşli taraftarlarının bile İstanbul'un en yüksek tepesi olan Çamlıca'da dev bir cami inşa etme planı konusunda tereddütleri var" da yazdığı haber analizinde bir kez daha sıradan vatandaşın, cami konusunda söz söyleyemediğini belirtirken camiye gitmek üzere az sayıda vatandaşın tepeye tırmanacağını da savundu.
 
"UNESCO, Haliç üzerinde inşa edilmekte olan asma köprü nedeniyle İstanbul'un dünya mirası statüsünü iptal edip 'tehlike altında' ya çevirebilir. Köprünün direkleri, 16 yüzyılından kalma, Osmanlı Mimar Sinan'ın başyapıtı Süleymaniye Camii'ni kapatıyor. Gökdelenler de, şimdiden Mavi Cami olarak bilinen Sultanahmet'in siluetini bozuyor. Kent, çingene kampları, travestileri ve azınlıkları da dışarıya çıkarttı.  Bayan Tanbay'ın sözleriyle İstanbul'un 'ruhu çalınıyor.'" (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com