Economist: Ölmeye başlarlarsa ne olacak?

Economist: Ölmeye başlarlarsa ne olacak?
Economist dergisi, Türkiye'de açlık grevi yapanların kritik bir eşiğe geldiklerini belirterek, "Ölmeye başlarlarsa ne olacak?" diye sordu.

İngiliz haftalık dergisi Economist, açlık grevinin Türkiye ile Türkiye Kürtleri arasında yeni bir gerginlik yarattığını belirttiği, "Açlık ve Susuzluk" başlıklı haber analizinde grevcilerin "kritik" bir eşiğe geldiklerine dikkat çekti.
 
Dergi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ise grevcilerin taleplerine, "idam cezasını yeniden getirme tehditleri ile yanıt verdiğini" yazdı.
 
"Erdoğan alay etti"
 
"Başbakan Erdoğan, 'Bırakın, devam etsinler' diye homurdanarak grevciler ile alay etti" iddiasında bulunan Economist, buna karşın hükümetin mahkemelerde Kürtçe konuşulması talebini kabul ettiğine de vurgu yapıldı. Ancak Öcalan'ın avukatlarıyla görüşme izni verilmedikçe açlık grevinin durmasının pek olası olmadığı savunulduğu analizde, Öcalan'ın 15 aydır avukatlarıyla bir araya gelmediği kaydedildi.
 
"Türkiye uçuşa yasak bölge için lobi yaptı, ABD hayır dedi"
 
Türkiye'nin, "PKK'nın artan nüfuzunu" yok etmek amacıyla Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için ABD nezdinde "lobi" yaptığını ancak Amerikalıların "hayır" yanıtını verdiğini öne süren Economist, buna karşın "Bir destek gösterisiyle NATO'nun Türkiye'nin talebi üzerine Suriye sınırındaki Kilis iline Patriot füzelerini konuşlandırmasının bekleniyor" diye yazdı.
 
İngiliz dergisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "füzelerin Türkiye'yi olası bir kimyasal saldırıya karşı savunacağını söylediğini" belirterek, "Batılı diplomatlar, Türk basınındaki haberlerin aksine Patriotların Suriyeli isyancılar ve mülteciler için uçuşa yasak bir bölge oluşturamayacağını, daha çok Türklere sevildiklerini hissettirmeye yönelik olduğunu söylüyorlar" dedi.
 
Türk tanklarının hala PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin kontrol altındaki bir kentin karşısındaki bir tepede bulunduğuna dikkat çekilen analize, "Eğer açlık grevçileri ile çıkmaz devam ederse, daha çok cenaze töreni izleyecek" sözleri ile nokta konuldu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com