Economist: Türk Silahlı Kuvvetleri sindirildi

Economist: Türk Silahlı Kuvvetleri sindirildi
Dünyaca ünlü Economist dergisi tutuklu askerler sorununu şöyle tanımladı: “NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip; Irak, İran ve Suriye’ye komşuluk eden; Ege, Karadeniz ve Akdeniz ile çevrili olan fakat donanmasına komuta edecek kimsesi bulunmayan bir ülke
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutuklu subaylar ile ilgili açıklamaları, yurt dışında da yankılandı. Economist Dergisi, “Erdoğan ve Generalleri” başlığını kullandığı analizinde Türk ordusu için “Bir zamanlar her şeye muktedir Türk ordusu, aciz değilse sindirilmiş durumda” değerlendirmesinde bulundu.
 
İngiliz Economist dergisi Türk ordusuna ilişkin son gelişmeleri irdelediği analize şu sözlerle anlatıyor:
 
“NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip; Irak, İran ve Suriye’ye komşuluk eden; Ege, Karadeniz ve Akdeniz ile çevrili olan fakat donanmasına komuta edecek kimsesi bulunmayan bir ülke hayal edin.”
 
“AMİRALLERİN YARISINDAN FAZLA TUTUKLU”
 
Oramiral Nüsret Güner’in istifasına dikkat çekerek “başka “kalifiye” adayların olmadığını belirten dergi, halen yüzlerce general ve diğer subayların yanısıra Türkiye’nin amirallerinin yarısından fazlasının Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetini devirmek için komplo kurmakla suçu ile tutuklu olduğunu vurguladı.
 
Economist askerlerin yargılandığı davaların “bir zamanlar, her şeye muktedir, Türkiye’nin silahlı kuvvetleri zayıf ve bölünmüş” bıraktığı yorumunu da yaptığı analizde “Bu Türk demokrasisi için bir zafer olmalıydı” dedikten sonra yargılamalarda dikkate alınan kanıtlara ilişkin iddialar ve soru işaretlerine de yer verdi.
 
Bu bağlamda Vaclav Havel ve Desmond Tutu gibi şahsiyetler için çalışmış olan Washington’lu avukat Jared Genser’in Balyoz sanıklarını temsil etmeyi kabul ettiğini söylerken “masum olduklarına inandığını ve onlara karşı getirilen kanıtların düzmence olduğunun ispatlanabildiğini” ifade ettiğine dikkat çekildi.
 
ERDOĞAN, “BAZI KUŞKULARI PAYLAŞIYOR”
 
Economist, “Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidarda bulunduğu 10 yıllık sürede generallerin etkinliğini azaltmış olsa da bazı kuşkuları paylaşıyor” dedikten sonra Erdoğan’ın tutuklu subaylara ilişkin son açıklamalarını da yansıttı.
 
Buna karşın “Başbakan, Ergenekon davası ile arasında mesafe koymaya çalışırken bile bazılarının, ordu ile rahat bir ittifak tesis ettiğini” öne süren dergi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ise “çok sadık” olduğunu yazdı.
 
“BİZİM ÇOCUKLAR”
 
Mevcut Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in, hükümete sadık olduğu iddiası ise Uludere’de 34 sivilin öldürüldüğü olayla ilgili olarak hiçbir subayın ceza almamasıyla ve Pennsylvania Üniversitesi’nden Profesör Henri Barkey’in şu sözleriyle destekleniyor: “Erdoğan orduyu ‘bizim çocuklar’ olarak görüyor.”
 
“GÖZLER FETHULLAH GÜLEN'DE”
 
Economist, söz konusu davalarla ilgili olarak gözlerin ABD’de yaşayan dini lider Fethullah Gülen’e çevrildiğini yazıyor. Dergi, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin arkasına sığınan Gülen hareketinin, 1990’ların sonunda peşlerine düşen generallere polis ve yargı içindeki uzantıları aracılığıyla karşılık verdiği iddiasını aktarıyor.
 
İngiliz dergisi analizinde tüm olup bitenlere rağmen savunma bütçesinin büyük ölçüde sivillerin kontrolünün dışında olmayı sürdürdüğünü, Genelkurmay Başkanının henüz Savunma Bakanı’na bağlanmadığını da belirtti.
 
Buna karşın bazı subayların hükümeti devirmek için komplo kurdukları iddialarının yabana atılmayacağını da savunan dergi, ordunun 1960 yılından bu yana dört hükümeti devirdiğine dikkat çekti.
 
Geçen 10 yılda 934 askerin intihar ettiği iddiasını da aktaran Economist, "askerlerin ailelerinin bu ölümlerin sebebini öğrenmek istediğini" de vurguluyor. (SAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com