Economist'in Erdoğan ve Gülen analizi

Economist'in Erdoğan ve Gülen analizi
Erdoğan ve cemaat arasındaki gerginlik dış basına da yansıdı. Economist Dergisi makalesinde bu konuya bakın nasıl değindi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gülen cemaati arasında yaşandığı iddia edilen "güç mücadelesine" ilişkin tartışmalara Economist dergisi de katıldı. İşte dergide yayınlanan makalenin ilgili bölümleri:

GÜLENCİLER DESTEĞİNİ ÇEKEBİLİR
"Sayın Erdoğan'ın ilk raundu kazanmış gibi görünse de çatlak siyasi kaderini büyük ölçüde etkileyebilir çünkü Gülenciler desteklerini geri çekebilir. Sorunu, Sayın Erdoğan'ın sağlığı daha da karmaşık hale getiriyor" yorumu da yapıldı. Economist, Erdoğan'ın "AKP içerisindeki olası haleflerinin Gülenciler'e geçmekte olduğu" iddialarını aktardıktan sonra "Barışmak herhalde her iki tarafın çıkarına" sözlerini de kullandı. "Gülenciler" ile AKP'nin orduya karşı ortak tavır aldığını ancak" yüzlerce subay cezaevinde ve darbe tehdidi ortadan kaldırılmışken ittifakın zayıfladığını" öne süren dergi, bunun da muhtemelen bir "güç meselesinden" kaynaklandığını, Erdoğan'ın, Gülen taraflarının fazla şey istediğini düşündüğünü de iddia etti. Analize şöyle devam edildi:

"MİT konusundaki kavgadan önce bile Başbakan'ın,Türkiye'nin imajına zarar veren, gazeteci tutuklamaları konusunda kaygılı olduğu söyleniyordu. Halen en az 70'i cezaevinde, çoğu da zayıf (kanıtlarla) desteklenen terör suçlamalarıyla. Onlardan bazıları, özellikle Ahmet Şık ve Nedim Şener, Gülenciler'i çok eleştirmişlerdi."

"ERDOĞAN'IN DEMOKRASİ SİCİLİ O KADAR PARLAK DEĞİL"
Economist, buna karşın "Ancak Sayın Erdoğan'ın kendi demokrasi sicili de o kadar parlak değil" iddiasında bulunurken "Yüzlerce öğrencinin, baraj projelerine karşı protesto etmek gibi 'suçlar'dan ya yargılandığını ya da cezaevinde bulunduğunu" kaydetti.
Gazetecilere yönelik baskılar ve Uludure olayına da gönderme yapılan analizde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Erdoğan'ın MİT Müsteşarı'nı korumak için bir yasa teklifini Meclis'ten hızlı biçimde geçirirken terörle mücadele yasalarını değiştirmek için herhangi bir adım atmadığı eleştirilerine de vurgu yapıldı.(SYE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com