Eczacıdan memleketindeki okula destek

Eczacıdan memleketindeki okula destek
İstanbul'da 49 yıldır eczacılık yapan hayırsever, memleketi Kütahya'nın Simav ilçesinde faaliyet gösteren fakülte ve meslek yüksekokulunun yarım kalan ek binasını tamamlayacak.

İstanbul'da 49 yıldır eczacılık yapan hayırsever, memleketi Kütahya'nın Simav ilçesinde faaliyet gösteren fakülte ve meslek yüksekokulunun yarım kalan ek binasını tamamlayacak.

KÜTAHYA - Eczacı Süleyman Oğuz Akın (77), 1933 yılında Simav'da doğduğunu bildirdi.
Babası Yahya Akın'ın Simav'in ilk eczacısı olduğunu ifade eden Akın, Simav'da ilk eczaneyi açan babasının daha sonra Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde eczacılık yaptığını söyledi.
Akın, çocukluğunda gittiği Afyonkarahisar'da başladığı ilkokulu yeniden geldikleri Simav'da Osmanbey İlkokulunda tamamladığını ve bu ilçede ortaokula kaydolduğunu belirtti.
Ortaokulu yatılı olarak Kütahya'da bitirmesinin ardından lise öğrenimini de burada tamamladığını ifade eden Akın, aynı yıl hem İstanbul Üniversitesi Eczacılık Okulunu hem de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği Bölümünü kazandığını kaydetti.
Akın, çocukluğunda hep makine mühendisi olmayı hayal ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:
'Makine Mühendisliği Bölümünü 4 ay sonra bırakıp babamın mesleğini yürütebilmek amacıyla Eczacılık Okuluna devam ettim. Buradan mezun olduktan sonra da askerliğimi Balıkesir'in Edremit ilçesinde yedek subay olarak yaptım. Askerliğimi bitirince memleketime dönmedim, İstanbul'da 1961 yılında eczane açtım. Babam Simav'da, ben İstanbul'da eczacılığı yürüttük. 49 yıldır İstanbul Fatih'te faal olarak eczanemi devam ettiriyorum.''

-''SİMAV'A YÜREKTEN BAĞLI İNSANLARIZ''-
Akın, memleketinden ayrı kaldığı yaklaşık yarım asırda buradan hiç kopmadığını ifade ederek, yaz tatillerini Simav'da geçirdiğini anlattı.
Simav'da akrabaları bulunduğunu ve babasının kurduğu eczaneyi yeğeni Yahya Akın'ın devam ettirdiğini belirten Akın, şöyle konuştu:
''Simav doğduğumuz yer, bağ, bahçe var ve yaz aylarında gelip kalıyoruz. Dışarıda da olsak Simav'ın sorunlarıyla ilgileniriz. Simav'a yürekten bağlı insanlarız. Hiçbir zaman (Artık orasıyla ilgimiz kalmadı) demedik.
Eğitim konusunda Simavlılar, Kütahya'nın ilçeleri arasında en önde koşanlardır. Eskiden beri bu böyledir. Daha hiçbir ilçede ortaokul yokken Simav'da vardı. Bu öncülük böyle devam etmiştir ve şu anda da böyledir. Eğitime destek olmak, yardımcı olmak bizlere gurur veren bir unsurdur. Ne şekilde olursa olsun mutlaka elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz.''

-EK BİNANIN TAMAMLANMASINDA TÜM MASRAFLARI ÜSTLENDİ-
Süleyman Oğuz Akın, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Simav Teknik Eğitim Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokuluna ek bina yapımını, ABD'de yaşayan Dr. Naci Eren'in başlattığını bildirdi.
Dr. Eren ile ailece görüştüklerini ve onun tecrübesinden her zaman yararlandığını anlatan Akın, ''Geldiğim zaman görüyordum. Üniversitenin fakültesi açılmış, Dr. Naci Eren ek bina inşaatına başlamış. Başlanmış bir proje var, ancak halen eksikleri bulunuyor. Bu eksiği görünce tamamlamak istedim'' dedi.
Akın, bu eksiği tamamlamanın kendisine nasip olacağını dile getirerek, maliyeti ne olursa olsun bu binanın öğretim verilecek duruma getirilmesi için tüm masrafları üstlendiğini kaydetti.
Ek binanın hizmete girmesiyle fakülte ve yüksekokulun öğrenci kapasitesinin yaklaşık 500 öğrenci daha artacağını vurgulayan Akın, Simav halkının buraya sahip çıkacağına inandığını belirtti.
TBMM Üstün Hizmet Ödülü verilen Nurullah Koyuncuoğlu, Dr. Naci Eren, İsmail Girginoğlu gibi hayırseverlerin eğitim ve sağlık alanlarında ilçeye önemli hizmetler verdiğine işaret eden Akın, şunları söyledi:
''Memleketimde hayırseverlerin eğitim ve sağlığa verdiği destekten çok gurur duyuyorum. Bir Simavlı imkanı bulduğu ölçüde hem eğitim hem sağlık işinde bu yardımı eksik etmemelidir ve gereken yapılmalıdır. Eğitim ve sağlık dışında Simav-Gediz yolunun yapımı da çok önemlidir. Bunun tamamlanmasını çok arzu ediyoruz. Kütahya'ya 150 kilometre uzakta olduğumuz için uç şehir olarak görünüyoruz. Onun için biraz öksüz kalıyoruz. Bundan hep yakınmışızdır. İnşallah Kütahya da elini Simav'a uzatırsa bu eksiklerimiz tamamlanacaktır. Simavlı her şeyi devletten beklemiyor, ancak devletin de bu ilçede yapması gerekenler var.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com