Eczacılar Odası'ndan basın açıklaması

Eczacılar Odası'ndan basın açıklaması
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçtiğimiz hafta, ilaç fiyatlarındaki kar payının düşürülmesini protesto için kepenk kapatan eczanelerin sözleşmelerini fesh etti. SGK, eylem öncesi eczacıları uyarmıştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçtiğimiz hafta, ilaç fiyatlarındaki kar payının düşürülmesini protesto için kepenk kapatan eczanelerin sözleşmelerini fesh etti. SGK, eylem öncesi eczacıları uyarmıştı.
Kütahya Ezacılar odasıda bu konuyu görüşmek için Ezacılar Odasında toplantı gerçekleştirdi.
Devlet ile eczacılar arasındaki gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ilaç fiyatlarındaki yeni düzenlemeleri protesto ederek bir günlük kapatma eylemine giden eczacılara Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yanıtı gecikmedi. 25 bin eczanenin sözleşmesi, eyleme giderek halkın sağlığını tehdit ettikleri gerekçesiyle SGK tarafından fesh edildi. SGK'dan Türk Eczacılar Birliği'ne gönderilen ihtarnamede, eczanelerin sözleşmelerinin feshedildiği bildirildi. Karar, 15 Ocak'tan itibaren, sigortalıların eczanelerden ancak bedelini ödeyerek ilaç alabilmeleri anlamına geliyor.
SGK eczanelerle yeniden sözleşme imzalayacağını vatandaşların mağdur olmaması için eczanelerden 16 Ocak 2010 tarihine kadar ilaçlarını almaya devam edebileceklerini bildirdi.

Tek tek anlaşma gündemde:
Edinilen bilgiye göre, SGK, bundan sonraki dönemde Türk Eczacılar Birliği ile toplu tek bir sözleşme yapmak yerine, 'e-sözleşme' yöntemiyle eczanelerle anlaşma yoluna gidecek.
Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Türk Eczacılar Birliği Kongresi'nde yeniden başkanlığa seçilen Erdoğan Çolak, yaptığı konuşmada, SGK'dan gelecek bu tarz bir sözleşme dayatması durumunda eczacıların süresiz kepenk kapatmaya gidebileceklerini belirtmişti.
Kütahya Eczacılar Odası da bu konu ile İlgili toplandı
Kütahya Ezacılar Odası adına açıklama yapan Kütahya Ezacılar Odası Başkan Hasan Basri Kale , Sosyal Güvenlik Kurumu ezacılar adına sözleşme yasal yetkisine sahip olan Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile yaptığı İlaç Alım Protokolü'nü fesh etmiş, dolayısıyla bazı eczacılarla değil, bütün eczacılarla sözleşmesini fesh etmiş olduğunu vurguladı. Başkan Kale, 16 Ocak 2010 tarihinden sonra, halkın ilaçlarını kendi parasıyla almak zorunda kalacağına dikkat çekerek, bu durumunun tek sorumlusunun da Sosyal Güvenlik Kurumu'nun olacağının altını çizdi. Sözleşme feshi ile hastaların SGK tarafından cezalandırıldığına değinen Kale, bugüne kadar sorunlarının çözümü için SGK'nın somut bir adım atmadığını söyledi.
Başkan Hasan Kale, ''Çalışama ve Sosyal Güvenlik Bakanı 04 Aralık 2009'da kamuoyuna yaptığı açıklamada, sanayi ve kamu arasında yapılan sözleşme ile eczacıların zararlarının karşılanmasını yazılı olarak güvence altına aldıklarını, gereğinin yapılmadığı durumda ilaç sanayi ile yapılan sözleşmeyi tek taraflı fesh edeceğini beyan etmiştir. Ancak bu güne kadar eczacıların hiçbir zararı karşılanmadığı gibi fesh edilen sözleşme; ilaç sanayi ile olan değil, her türlü olumsuzluğa rağmen sağlık hizmeti sunmaya devam eden eczacılar ile yapılan sözleşme olmuştur.'' dedi.
Kale, gelecek dönemde eğer Sosyal Güvenlik Kurumu bir uzlaşma tekrar sağlanamazsa halkın ancak kendi parasıyla ilaçlarını alabileceklerini söyleyerek, oluşacak bu olumsuz durumda kendilerinin değil, sözleşmeyi sözleşmelerini fesh edenlerin sorumlu olacağını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com