“Edepsizi vekil yapandan Başbakan olmaz”

“Edepsizi vekil yapandan Başbakan olmaz”
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, dün Meclis’te, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile AKP Tokat Milletvekili Zeyid Aslan arasında yaşanan tartışmalar ve Aslan’ın ettiği ağır küfürlerin Genel Kurul tutanaklarından çıkarılmasına tepki göstererek, “Tut

CHP’li İnce ve beraberindeki 12 milletvekiliyle, TBMM başkanı Cemil Çiçek ile görüştü. Görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen İnce, Çiçek’e Aslan ile Genç arasında yaşanan tartışmaların yer aldığı tutanakları çerçeveleterek hediye etiklerini söyledi.
 
Bu hediyenin aynısını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da göndereceklerini anlatan İnce, geçmişte TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın Meclis kürsüsünden küfür ettiğini, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, CHP'li TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun odasını bastığını ve CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya hakaret ettiğini söyledi. İnce, “Bunlar AKP'nin artık sıradan işleri oldu. En sonuncusunu, en ilgincini ise dün yaşadık. Türk parlamento tarihinde bir ilki yaşadık. Söz konusu Kamer Genç olunca, CHP'li vekil olunca konuşanlar Genç'in söylediklerinden yüzbin kat daha sokakta bile konuşulmayan sözleri edince kimsenin sesi çıkmıyor" dedi.
 
“BİZCE DE EDEPSİZİ MİLLETVEKİLİ YAPANDAN BAŞBAKAN OLMAZ”
 
Meclis İçtüzüğü'nde "kaba ve yaralayıcı sözler söyleyenlere kınama cezası verilir" hükmünün yer aldığını aktaran İnce, "Bunlar çok çok kaba ve çok çok yaralayıcı bir söz. Bunun karşılığında ceza yok. İçtüzüğü yazanların bunu görmemiş olması ilginç. 'Bir insan milletvekili olursa o insan bu lafları Meclis'te asla söylemez' diye düşünmüşler ki İçtüzüğe böyle bir hüküm koymamışlar. Bu milletvekiliyle ilgili Sağlık Bakanı'nı göreve davet ediyorum" diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan’a “Zeyid Aslan'ı millet mi seçti, sen mi seçtin" diye soran İnce, TBMM Başkanı ile yaptıkları görüşmede, tutanakların TBMM’nin internet sitesinde görmek istediklerini dile getirdiklerini söyleyerek, “Tutanaklar yayınlanmazsa Meclis bahçesindeki ağaçlara bunlardan yüzlercesini asacağımızı söyledik. Sayın Başbakan, edep ve terbiye abidesi yardımcınızla bizi hep edepsizlikle, terbiyesizlikle suçlarsınız ya o yardımcınızla birlikte o tutanakları salı günü grup toplantısında yüksek sesle okuyabilir misiniz? Başbakan okuyamazsa Arınç okusun, o da okuyamazsa yüreği yeten AKP'li okusun. Ama suçu azmettiren Başbakan'ın kendisidir. Başbakan, 'Edepsizi milletvekili yapandan Başbakan olmaz' dedi. Ne kadar doğru söylemiş. Bizce de edepsizi milletvekili yapandan Başbakan olmaz. Siyasetin nezaketini, üslubunu, saygınlığını ortadan kaldıran Başbakan'ın kendisidir. 'Kılıçdaroğlu ve yardakçıları' diyor. Sayın genel başkanın yardakçıları değiliz, CHP'nin onurlu milletvekilleriyiz. Sen kendi yardakçılarına bak. 'Biz çoğunluğuz onları sıkıştırıp döveriz, onu yapamadığımız zamanlarda ana avrat söveriz' diyorlar. AKP'nin özeti bu" diye konuştu.
 
“BURASI MECLİS OLMAKTAN ÇIKTI, BU KÜFÜRLER SOKAKTA EDİLMİYOR ARTIK”
 
Çiçek'e de tarafsız olmadığını söylediklerini kaydeden İnce, Çiçek ile görüşmelerine ilişkin şu bilgileri aktardı:
 
“Neden internet sitesinde hala kınamadınız dedik. Teknik bir konu olduğunu söyledi ancak inanmadık. Tutanakları kimin talimatıyla kaldırdınız dedik. Başbakan'ın talimatıyla mı kaldırdınız dedik. Birleşim kapatıldıktan sonra Aslan'ın tutanaklarda olmayan 'leşini buraya sereceğim' sözleri de var. Bunlar bir tehdit. Bu milletvekiliyle ilgili gereken yapılmalı. Kınama cezasıyla kalmamalı. Başbakan'ı açıklama yapmaya davet ediyoruz. Artık iş zıvanadan çıktı. Meclis Başkanı'nı tedbir almaya davet ettik. Ölümlü kavga olursa sorumlusu sen olursun, Başbakan olur dedik. Burası Meclis olmaktan çıktı, bu küfürler sokakta edilmiyor artık. Balbay ve Haberal Silivri'de zindanda yatacak Aslan da burada TBMM'de görev yapacak. Yazıklar olsun. Genç'in söylediklerinde bir anlatım hatası var. Kişi üzerinden değil genel söyleseydi sorun yoktu. Sayın Fatma Şahin üzerinden bunun anlatılması doğru olmadı. Genç'in söyledikleriyle Aslan'ın söyledikleri arasında dağlar kadar fark var, kıyas kabul etmez."
 
Çiçek'in, AK Parti'ye Aslan'la ilgili mektup yazdığını söylediğini aktaran İnce, Çiçek'in tutanaklardan utandıklarını söylediğini anlattı. İnce, "Utanmışlar bu o şekilde yayımlamaktan. O söylemeye utanmıyor da siz yayımlamaya neden utanıyorsunuz. Tutanakların yayımlanmasını bekliyoruz eğer yayımlanmazsa Meclis bahçesinde bunlardan çok sayıda meyve verecek" diye konuştu.
 
“KENAN PAŞA'NIN ÇIRAĞI APOLETSİZ RECEP PAŞA GÖREVİNİ YAPMIŞTIR”
 
1 Mayıs kutlamalarında İstanbul'da yaşanan olaylar İnce, “Taksim inşaat alanıdır diyerek vatandaşın canını korumak istediğini söyleyenler vatandaşları gazla, copla, tazyiksi suyla hastanelere yollamışlardır. Apoletli Kenan Paşa'nın çırağı apoletsiz Recep Paşa görevini yapmıştır. 1 Mayıs, AKP'nin gaz bayramı haline gelmiştir. Suriye sınırı cümle aleme serbest, Taksim işçiye yasak hale gelmiştir” sözleriyle değerlendirdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com