Edirne'de geleneksel ''Bocuk Gecesi'' kutlandı

Edirne'de geleneksel ''Bocuk Gecesi'' kutlandı
Keşan ilçesinde Orta Çağ'dan kaldığı belirtilen eğlence kültürünü devam ettiren gençler, ''Bocuk Gecesi''nde beyaz çarşaf giyerek ve yüzlerini boyayarak mahalle sakinlerini korkuttu

Keşan ilçesinin Çamlıca beldesinde eski Balkan geleneği "Bocuk Gecesi" kutlandı.

Beldede düzenlenen gecede beyaz çarşaf giyen ve yüzlerini boyayan gençler, vatandaşlara kabak tatlısı dağıttı. Daha sonra sokaklara inen gençler, pencerelere vurarak, ev sakinlerini korkuttu.

Çamlıca Belde Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkcı, Kültür Evi'nde yaptığı konuşmada, gecenin eski yıllarda Balkanlar'da da kutlandığını söyledi.

Trakya Üniversitesinden uluslararası bir "Bocuk Gecesi" düzenleme teklifi aldıklarını anlatan Büyükyatıkcı, "Bocuk tarihi çok eskilere, 3 bin 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Kaybolmakta olan kültürel değerlerimize Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği ile birlikte sahip çıkıyoruz. Uzun yıllardan beri kutlanıyor. Atalarımız Balkanlar'dan gelmişler. Hristiyan Müslüman birlikte yaşamışlar" diye konuştu.

Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Zerrin Mutlu da bunun eski bir gelenek olduğunu, beyazlar giymiş çocukların mahalle aralarında gezdiklerini ve bu geleneği yaşatmak istediklerini aktardı.

Mutlu, geleneğin dokuz yıldır devam ettirildiğini de hatırlattı.

-Bocuk Gecesi

Orta Çağ'dan kaldığı belirtilen Bocuk Gecesi'nin, Hristiyanların ''bojic'' adetleriyle ilişkisi bulunmuyor. Türk halk kültürüne ait olan gecede her evde mutlaka kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra ince akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı ve ceviz yeniliyor. Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede, gençler çarşaflara bürünerek komşularını ''Bocuk geliyor'' diye korkutuyor. ''Bocuk'' diye adlandırılan varlığın beyazlar içinde, insan görünümünde gezdiğine, ''Bocuk karısının'' kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor.

Bocuk Gecesi'nin, kış mevsimindeki en sert gecenin simgesi olduğu belirtiliyor. Bu gece suya atılan tahtanın, sabah su üzerinde donmuş bulunması halinde o evdekilerin yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com