Edirne'de taşkın tehlikesi

Edirne'de taşkın tehlikesi
Taşkın alarmı nedeniyle Meriç Nehrinin diğer tarafında bulunan Karaağaç Mahallesi'ndeki Karaağaç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, Mustafa Necaiti İlköğretim Okulu ve Süleyman Demirel Fen lisesi yarın tatil edildi.

Edirne Valisi Gökhan Sözer, Bulgaristan’daki Harmanlı bölgesinde duvarlarında çatlak oluşan bir barajdan su bırakılması nedeniyle nehir debilerinin yükseldiğini söyledi.

Suyun gece Edirne’ye ulaşacağını ifade eden Vali Sözer, "Yağışlar ve Bulgaristan’daki barajdan su bırakılması nedeniyle debi yükseldi. Meriç’in Bulgaristan’daki debisi 1100 metreküp saniye. Bu su 20.00- 24.00 sıralarında Edirne’de olacak. Arda ve Tunca nehirleri de Meriç ile birleştiği için onların debilerini de eklemek gerekiyor" dedi.

Edirne’de nehirlerin seviyelerinde yaklaşık 900 metreküplük artış meydana geldi. Sarayiçi Ermeydanı’nın bulunduğu alanlardaki tarihi Fatih ve Kanuni Köprüleri nehirlerin taşma riski nedeniyle trafiğe kapatıldı. Yağışların devam edecek olması ve Yaklaşan tehlikeye dikkat çeken Bulgaristan’daki Harmanlı bölgesindeki barajdan su bırakılması nedeniyle tehlikenin daha da büyüyeceğine dikkat çeken Vali Gökhan Sözer, düzenlediği basın toplantısıyla uyarılarda bulundu.

Bulgaristan’daki duvarları çatlayan küçük bir barajdan su bırakılmasından sonra sularının akşam saatlerinde Edirne’ye ulaşacağını kaydeden Vali Sözer, "Bizim Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin havzanın yüzde 95’i Bulgaristan’da. Oradaki kar ve yağmurlar bizim Edirne sınırları içerisindeki nehirlerin taşmasına ve etki oluşturmasına neden olmaktadır. Geçtiğimiz günlerde aşırı kar ve yağmur yağışı nedeniyle sular bir miktar yükseldi. Ancak Bulgaristan’ın Harmanlı bölgesinde küçük bir barajın bir miktar su bırakıldığını öğrendik. O nedenle Meriç Nehri Bulgaristan’da yükselmiş bulunuyor. Meriç’in Bulgaristan’daki debisi bin 100 metreküp saniyedir. Bu su bu akşam 20.00- 24.00 sıralarında Edirne’de olacak. Arda ve Tunca nehirleri de Meriç ile birleştiği için onların debilerini de eklemek gerekiyor."

’SIZAN BARAJ SUYU EDİRNE’YE GELİYOR’

Vali Sözer, Bulgaristan’dan gelecek su nedeniyle Meriç Nehri’nin debisinin 1500 metreküpe ulaşmasının beklendiğini belirterek, "Tabi bizim Meriç Nehri’nin taşkın riski 1300-1400 metreküp civarındadır. O zaman seddelere su dayanmakta ve Karaağaç bölgesinde, Tunca ve Meriç nehir köprülerinin bulunduğu alanlarda taşkın meydana geliyor. O nedenle suyu takip ediyoruz. Şu anda bir alarm ya da uyarı vermedik. Suyun Edirne’te taşkın yapacak şekilde geleceğini belirlersek tahliye talep edeceğiz. Buralarda yerleşim yok, kafeler, hayvanları ahırları var. Şehri ya da yerleşimi tehdit eder bir durum yok" diye konuştu.

Bulgaristan’ın Haskova bölgesi Harmanlı ve Lübimets şehirleri arasındaki İvanovo Barajı’ndan su bırakılması nedeniyle bölgede taşkınların meydana geldiği belirtildi. Debileri yükselen nehir sularının gece Edirne’yi de tehdit edebileceği tahmin ediliyor.

BULGARİSTAN, GÜMRÜK KAPISINI KAPATTI

Bulgaristan’da Harmanlı bölgesinde duvarlarında önce çatlak oluşan İvanova Barajı’nın duvarlarında Meriç Nehri’ndeki debinin yükselmesiyle çökme de meydana geldiği, taşkının büyümesiyle Bulgar yetkililerin Kaptan Androeova Sınır Kapısı’nı otomobil, otobüs ve TIR geçişlerine kapattığı öğrenildi.

Bulgaristan’da aşırı yağışların etkili olması sonucu Kapıkule’ye 20 kilometre uzaklıktaki Harmanlı ile Lübimes arasındaki 3 köy sular altında kaldı. Kapıkule Gümrük Kapısı’nın karşısındaki Kaptan Andreova Gümrük Kapısı’na 3 kilometre uzaklıktan geçen Bulgaristan tarafındaki Meriç Nehri’nin taşması sonucu gürük kapısı, otomobil, otobüs ve TIR geçişlerine kapatıldı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com