EFJ'den tutuklu gazetecileri bırakın çağrısı

EFJ'den tutuklu gazetecileri bırakın çağrısı
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Türk hükümetine cezaevlerindeki gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Türk hükümetine cezaevlerindeki gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

EFJ'nin açıklamasında, Türk yetkililere Terörle Mücadele Yasası gereğince terör suçlamasıyla karşı karşıya bulunan ve tutuklanan bütün gazeteciler ve medya çalışanlarının serbest bırakılması çağrısı yapıldı. Suçlanan gazetecilerin çoğunun sol eğilimli yayın kuruluşlarında ya da Kürt medyasında çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, bu kişilerin 20 Aralık 2011 tarihinde yapılan KCK operasyonunda tutuklandığına işaret edildi.

EFJ Başkanı Arne König, "Bu davalar, sözde terörle mücadele paravanıaltında, Türkiye'de eleştirel medyayı susturmaya yönelik zalimce bir teşebbüs anlamına gelmektedir. Gazeteci camiası ve ifade özgürlüğü örgütleri Türkiye'deki gelişmeleri yakından izliyor ve bu davalara odaklanıyor''dedi.

König, "Türk hükümetinin, bu davaları yakından izlediğimizi ve Avrupa ile uluslararası kuruluşlarıbilgilendirdiğimizi bilmesi önemli. Ortadoğu'da, özellikle Suriye kriziyle ilgili olarak Türkiye'nin önemli rolü, ülke içinde eleştirel seslere yapılanları gölgelememeli" ifadesini kullandı.

Arne König, 13 Eylül'de, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın desteklediği bir proje olan Tutuklu Gazete'nin yayımlanmasına önayak olan gazeteci Bedri Adanır'ın Diyarbakır'da yapılan duruşmasına katıldı.

14 Eylül'de, Odatv davasında tutukluluk süreleri 20 ayını tamamlamış olan 4 gazeteci Soner Yalçın, BarışPehlivan, Barış Terkoğlu ve Yalçın Küçük'ün duruşmalarının öğleden önceki oturumunu izleyen Arne König, akşam saat 20.30 sularında iki Barış için verilen tahliye kararına da Çağlayan Adliyesi'ne dönerek tanıklık etti.

Arne König, 14 Eylül günü öğleden sonra ise Silivri'ye geçerek, Ergenekon davasından yargılanan Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Hikmet Çiçek, Deniz Yıldırım ve Turhan Özlü'nün duruşmalarınıizledi ve duruşma bitiminde mahkeme salonunda kendileriyle görüşme olanağıbuldu.

EFJ Başkanı Arne König ve EFJ üyesi Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi, Türkiye'de tutuklu bütün gazetecilerle dayanışmanın sürdüğünü göstermek için Diyarbakır, Çağlayan ve Silivri'deki duruşmaları birlikte izlediler.

EFJ'nin tutuklu gazetecileri "sahiplenme"(adoption) kampanyası kapsamında Dicle Haber Ajansı muhabiri Ömer Çelik'i sahiplenen Almanya Gazeteciler Sendikası'ndan (DJU, ver.di) gazeteciler de Çağlayan Adliyesi'nde 10 Eylül'de başlayan KCK gazeteciler davasının ilk duruşmasına katıldılar. Ömer Çelik, insan hakları ihlalleri ve Van depremine ilişkin haberleriyle "yasa dışıörgüt propagandası" yapmakla suçlanıyor.Bu duruşmayı, Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) ile birlikte Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı ve EFJ Yönetim Kurulu üyesi Ercanİpekçi de izledi.

Bu arada, EFJ üyesi İspanya Gazeteciler Federasyonu'na bağlı Santiago de Compostella Gazeteciler Derneği de tutuklu gazeteci Zeynep Kuray'ı "sahiplendiğini" açıkladı. BirGün gazetesi ve Fırat Haber Ajansı (ANF) muhabiri Zeynep Kuray KCK gazeteciler davasında "terör örgütü üyesi" olmak suçlamasıyla yargılanıyor. Bu davada, Zeynep Kuray'ın, bir gazeteci olarak yaptığı günlük çalışmaları sırasındaki telefon görüşmeleri ve notlarından başka hiçbir delil gösterilmiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com