EFQM ödülü için mutlu sona yaklaştı

EFQM  ödülü için mutlu sona yaklaştı
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde faaliyet gösteren Doç. Dr. M.Kalemli Devlet Hastanesi, EFQM mükemmellik ödülü almak için mutlu sona yaklaştı.

2002 yılından bu yana devam etmekte olan kalite çalışmalarında 2003 yılında ISO 9001-2000 kalite belgesi alan hastane, 2007 yılında EFQM mükemmellik modeli çalışmaları için start verdi.
 Türkiye Kalite Derneği (KALDER) yetkililerinin 4-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiği saha incelemesinde hastaneye yeterli puan verilirse EFQM mükemmellik ödülünü alan Türkiye'nin ilk ilçe hastanesi olacağı öğrenildi.
Hastane Başhekimi Uz. Dr. Sebahattin Altıntaş, 'Kalite standardını artırmak için önce çalışanlara model eğitimleri verildi. Model kriterlerine göre yönetim sistemini kuran hastanede süreç mantığıyla sistem organize edilerek süreç lider ve ekipleri, kriter ekipleri ve birçok ekip kurularak çalışanların yönetime katılımı sağlandı. Hastanemiz bir kamu kuruluşu olmasına rağmen her yıl ocak ayında yapılan stratejik planlama toplantısına süreç liderleri, servis sorumluları katılarak yıllık planlama yapıyor. Hastanemizin misyon ve vizyonuna uygun, tehdit ve fırsatlar, iyileşmeye açık alanlar dikkate alınarak ana stratejileri belirleyip bu stratejilere uygun süreç çalışmaları 102 parametre ile takip ediliyor.' dedi.
Yapılan çalışmalarda çalışanların yönetime katılmasının kurum kültürü oluşmasında, çalışanın memnuniyet ve motivasyonunun artmasında etkili olduğunu ve yaptıkları önerilerle yönetime yardım ve katkıda bulunduklarını kaydeden Altıntaş, ayrıca hasta memnuniyetinin de arttığını gözlemlediklerini belirtti.
Kalite çalışmaları kapsamında verilen eğitimlerin, ödüllendirmelerin, sistemli işleyiş ve iletişim yollarının arttırılmasının etkili olduğunu söyleyen Altıntaş, ödül veya belgenin yanında kurumun kazanımlarının daha önemli olduğunu kaydetti.
2009 yılında Ulusal Başarı Ödülü'ne müracaat ettiklerini ifade eden Altıntaş, yapılan ön incelemede bu yıl saha ziyaretine kalan 4 kamu kuruluşundan biri olduğunu ve yeterli puanı alırsa Türkiye'nin ilk EFQM kalite ödülü alan ilçe hastanesi olacaklarını sözlerine ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com