Efsane silah tüccarı öldü

Efsane silah tüccarı öldü
Dünyanın en ünlü silah tüccarlarından olan İskenderun doğumlu Sarkis Soghalian 82 yaşında ABD'de öldü.

Saddam Hüseyin'e de silah sağlayan Soghalian, birçok kere suçlanmış ama CIA'nın yardımıyla hep hapisten kurtulmuştu

Dünyanın en büyük silah tüccarlarından olan İskenderun doğumlu ve Ermeni asıllı Sarkis Garabet Soghanalian, 82 yaşında hayata veda etti.  ABD istihbaratıyla da işbirliği içinde olan silah tüccarı, ABD'nin Florida eyaletindeki Hialeah kentinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Soghanalian, 1980'lerde yaşanan Irak-İran savaşında Saddam Hüseyin'e silah sağlayan baş isimdi. Dünyanın dört bir yanındaki kargo uçaklarını işletiyor, onlarca ülkede özel mülkleri bulunuyordu. Amerikan New York Times gazetesi, Soghanalian'ı anlattı.

CIA ile işbirliği
Soghanalian 82 yıllık hayatı boyunca birçok kez suçlansa da hep kurtulmayı başardı. 1981'de Moritanya'ya olan makineli tüfeklerin satışında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle suçlu bulundu. Ancak, olay ABD'nin Dışişleri Bakanlığı tarafından yönetildiği gerekçesiyle şartlı tahliye edildi. 1993'de de Irak'a 103 helikopter kaçırdığı gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası aldı. Bu kez de ABD'li yetkililere Lübnan'da 100 dolarlık sahte banknotların basıldığı bir yeri bildirince cezası 2 yıla indirildi. Birkaç yıl sonra elektronik sahtekarlıkla suçlandı. Ancak 10 ay hapis yattıktan sonra, Ürdün'de Perulu eski istihbarat şefi Vladimiro Montesinos'un yürüttüğü bir soruşturmaya yardımcı olması için serbest bırakıldı.
Soghanalian hakkında bir belgesel hazırlayan, California Üniversitesi Profesörü Lowell Bergman, silah tüccarının, yıllarca CIA ile daha sonra da FBI ile çalıştığını söyledi. 1985'de Soghanalian'ı Cenevre'deki ziyaret eden Bergman, Amerikalı, İsrailli, Filistinli ve Lübnanlı üst düzey yetkililerin onu görmeye geldiklerini dile getirdi.
1929'da İskenderun'da doğan Soghanalian, babasının ölümünden sonra Beyrut'a taşındı. Yıllar sonra kendine New York'ta bir düzen kurmaya karar veren Soghanalian, 1990'lı yıllarda Florida'ya yerleşti. İngilizce, Fransızca, Ermenice, Türkçe ve Arapça bilen silah tüccarı, İspanyolca ve İtalyancayı da biraz konuşabiliyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com