Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Erdinç:

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Erdinç:
"Mermercilikte, 'dağdan mermeri kes-işle, ihracat et' sınıfından çıkıp dünya çapında, mermerci sınıfına girmemiz lazım. Ülkemize, sektörümüze, iş adamlarımıza getireceği katkı burada çok önemli"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Osman Erdinç, "Mermercilikte, 'dağdan mermeri kes-işle, ihracat et' sınıfından çıkıp dünya çapında, mermerci sınıfına girmemiz lazım. Ülkemize, sektörümüze, iş adamlarımıza getireceği katkı burada çok önemli" dedi.

Erdinç, Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (AFSİAD) bir otelde düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmada, mermerciliğin Afyonkarahisar için çok önem arz ettiğini, Türkiye'de mermercilik denilince akla ilk gelen şehrin Afyonkarahisar olduğunu belirtti. 

Madencilik sektörünün, 12 Haziran 2012'den bu yana büyük bir dar boğazda olduğunu dile getiren Erdinç, ocak ruhsatlarının durdurulmasından dolayı yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlara anlattıklarını ve sorunun çözüme kavuştuğunu anımsatan Erdinç, "Ocakların açılması, bizler için bir bayram ve bu bayram da devam edecek. Başbakanımız ve bakanlarımızla bir araya geldiğimizde bizlere, 'Ocaklarınızı çalıştırın, üretimlerinizi yapın, ihracatınızı yapın' dediler" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye en yüksek geliri sağlayan sektörün madencilik olduğunu söyleyen Erdinç, mermerciliğin inşaatı da destekleyen ve Türkiye'nin lokomotifi olan bir sektör olduğunu vurguladı. 

Erdinç, dünyanın pek çok yerine mermer ihracatı yapıldığını ve her yıl yurtdışındaki mermercilerin, değişik alternatif renkte, dizaynda mermer almak istediğini anlatarak, ihracatın artmasında bunun çok büyük rol oynayacağına dikkati çekti. 

Dünyada mermercilik alanında İtalyanlar'ın söz sahibi olduğuna değinen Erdinç, "Bizim de artık mermercilikte, 'dağdan mermeri kes-işle buradan ihracat et' sınıfından çıkıp uluslararası, dünya çapında, mermerci sınıfına girmemiz lazım. Ülkemize, sektörümüze, iş adamlarımıza getireceği katkı burada çok önemli" diye konuştu.

Toplantıya, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AFSİAD Başkanı Hüseyin Şehitoğlu ile iş adamları katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com