Egeli Hazır Giyim İhracatçıları ödül töreni

Egeli Hazır Giyim İhracatçıları ödül töreni
Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 2013 yılında 2,5 milyon dolar ve üzerinde ihracat yaparak Türkiye’ye 1,1 milyar dolar döviz kazandıran 67 üyesini ödüllendirdi

İZMİR (AA) - Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 2013 yılında 2,5 milyon dolar ve üzerinde ihracat yaparak Türkiye’ye 1,1 milyar dolar döviz kazandıran 67 üyesini ödüllendirdi.

Ege İhracatçı Birliklerinde düzenlenen ödül töreninde, firmalara 4 ayrı kategoride ödülleri verildi. Ege Bölgesi’nde ilk üç sırada yer alan Üniteks Tekstil, Sun Tekstil ve Spot Tekstil platin ödülün sahibi oldu.

Törende konuşan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, dün toprağa verilen sektörün duayeni Bülent Özkul’u anarak söze başladı.

Kızılgüneşler, “Bugün Bülent Özkul ağabeyimizi toprağa verdik. Kendisi Türk konfeksiyon dünyasına vizyon getiren insanların başında gelmiştir. Sektörümüze başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” dedi.

Dış pazarda rekabetin her geçengün daha da çetinleştiği bir dönemde hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün 2013 yılı ihracat performansıyla Ege Bölgesi’nin en parlak sektörlerinden biri olduğunu belirten Kızılgüneşler, “Hazır giyim ve konfeksiyonun en önemli ihraç pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz ve birçok ülkenin içerisinde yer aldığı finansal darboğazlara rağmen 2013 yılı ihracat performansımız gayet olumlu bir seyir izledi ve ihracatımız 1,27 milyar dolara ulaştı. Hazır giyim sektörümüz bölgemizin itici gücü olmaya devam ediyor. Ege’den yapılan her 10 dolar ihracatın bir dolarlık kısmını sektörümüz tek başına gerçekleştiriyor” diye konuştu. 

Hazır giyim sektörünün Türkiye’nin en vazgeçilmez sektörlerinden biri haline geldiğine ifade eden Kızılgüneşler, Türkiye'ye son 10 yılda 125 milyar dolar cari fazla kazandırdıklarına işaret etti. Kızılgüneşler, “Gerek katma değeri yüksek sektörlerden biri olması ve kazandırdığı yüksek döviz girdisi, gerekse 2023 hedeflerine ulaşırken ihtiyacımız olan Ar-Ge ve tasarım atılımlarının gerçekleştirilebileceği lider bir sektör olması sektörümüzü ülkemiz açısından vazgeçilmez kılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

-''Japonya ve Rusya henüz keşfedilmemiş pazarlardır''

İhracatı daha fazla artırmak için çaba gösterdiklerini ifade eden Kızılgüneşler, "Bir Kahve Molası Ticaret" sloganıyla yıllardır Avrupa’da, Amerika’da, Japonya’da ‘Turkish Fashion Break’ adını verdikleri organizasyonlarla yüzlerce Türk hazır giyim ihracatçısının yurt dışı pazarlardaki konumunu güçlendirmelerine öncülük ettiklerini söyledi. 

Çeşitli ülkelerden VIP alım heyetlerini İzmir’e getirdiklerini ve ihracatçılarla ikili görüşmeler organize ettiklerini dile getiren Kızılgüneşler, şöyle devam etti:

“Bölgemizin tasarım gücünü ön plana çıkarıp, yeni yeteneklere fırsat tanımak için Türkiye’nin en büyük moda tasarım yarışmasını düzenledik. Sektörümüzün ihtiyacı olan eğitimleri birliğimiz çatısı altında vermeye çalıştık. İhracatçılarımızı yurt içi ve dışı platformlarda gururla temsil ettik. Bunların hepsini yaparken tek amacımız sektörümüzü daha ileri seviyelere götürebilmekti. Ancak henüz daha ulaşılmamış çok pazar, gidilecek çok yol var. Japonya gibi alım gücü yüksek, katma değerli mal satma şansımızın olduğu ülkelerin yanı sıra Rusya gibi gelişmekte olan pazarlar özellikle bölgemiz ihracatçıları açısından henüz yeterince keşfedilmemiş pazarlardır.”

 

-''Toplumun huzur ortamı sağlanmalı''

Özellikle 2013 yılının mayıs ayından bu yana toplumdaki ayrışmanın göze çarptığını kaydeden Kızılgüneşler, şunları kaydetti:

“Unutulmamalıdır ki Türkiye büyük bir mozaiktir. Emek yoğun bir sektör olan konfeksiyon sektörü bu mozaiğin çalışma hayatındaki en önemli göstergesidir. Bizler fabrikalarımızda barış içinde kardeşçe bir arada üretim yaptığımız sürece ülkemizi yukarılara taşıyabiliriz. Özellikle siyasi aktörlerin bu süreçte toplumu geren söylemlerden kaçınmalarını, huzur ortamını sağlamalarını, karşılıklı anlayış ve saygıyı geliştirmelerini bekliyoruz. Berkin ve Burakcan kardeşimize, polis memuru Ahmet kardeşimize Allah’tan rahmet diliyor, ailelerine taziyelerimi sunuyorum.” 

 

-Ödül alanlar

Sektörde en çok ihracat yapan Üniteks Tekstil birinci olurken, Sun Tekstil ikinci ve Spot Tekstil üçüncü sırada yer alarak platin ödülün sahibi oldu.  20-70 milyon dolar arası ihracat gerçekleştiren Roteks, VF Ege Giyim, Menderes Tekstil, CU Tekstil, FG Tekstil, Farbe Tekstil, Akar Tekstil, İşbir Sentetik, FB Tekstil ve Casa Tekstil ise altın madalya ile ödüllendirildi. 10-20 milyon dolar arası ihracat yapan Maseksport, Fıratteks, Era Tekstil, Mosi Tekstil, Md Tekstil, Narkonteks, Ezgi Konfeksiyon, Version Tekstil, Egedeniz Tekstil gümüş plaket aldı. 2,5-10 milyon dolar arası ihracat gerçekleştiren 43 firma ise bronz plaket aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com