Eğirdir Gölü’nde kanser alarmı

Eğirdir Gölü’nde kanser alarmı
Isparta İl Genel Meclisi tarafından hazırlanan rapor Eğridir Gölü’ndeki kirliliği ortaya koydu. Raporda bölgedeki kanser vakalarının artışına göldeki kimyasal maddelerin yol açtığı ifade edildi.

Isparta İl Genel Meclisi, artan kanser vakalarının ardından bir araştırma yaptırdı. Araştırma sonucunda hazırlanan raporda, kentin içme suyu kaynağı Eğirdir Gölü’nün çevresinde, yoğun zirai ilaç ve gübre kullanımı nedeniyle ’toksin’ biriktiği, bunun da kansere neden olduğunu kaydedildi.
 
Raporda hava kirliliği, sentetik çim sahalar ve asfalt gibi faktörlerin de kansere davetiye çıkardığı ifade edildi. İl Genel Meclisi, kentte artan kanser vakalarının ardından ’kanser raporu’ hazırladı.
 
İl Genel Meclisi’nde geçen ay görüşmeye açılan konuda, son yıllarda kentte kanser vakalarının çok sık görülmeye başlamasının endişe uyandırdığına dikkat çekildi. Ağır sanayi olmayan Isparta’da ’kanser’ vakalarındaki artışın nedenlerinin araştırılması, belirlenmesi ve önlem alınması konusunda uzmanların görüşleri dinlendi.
 
GÖLDE TOKSİN BİRİKTİ
 

Uzmanların verdiği bilgiler doğrultusunda kanser raporu hazırlandı. İl Genel Meclisi üyesi Fevzi Özdemir, Meclis’in kasım ayı oturumunda raporu açıkladı.
 
Raporda, Isparta’yı kanser açısından tehdit eden en önemli unsur olarak, Eğirdir Gölü’nde tarıma bağlı olarak biriken ağır metaller gösterildi. 2011’de SDÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Şehnaz Şener’in yaptığı araştırmaya dikkat çekilen raporda, göldeki ve çevresindeki bazı ağır metallerin ölçüldüğü, bu maddelerdeki arsenik değerinin göl ortalamasının 12 mikrogram/litre olduğu, göl havzasındaki yeraltı sularında bu değerin 24.1 mikrogram/litre’ye ulaştığına yer verildi.
 
Arseniğin havzada kullanılan “suni gübre” ve “tarım ilaçları”ndan kaynaklandığının vurgulandığı raporda, “Toksin madde birikimi Eğirdir Gölü’nü tehdit etmektedir. Gölün su kalitesinin bozulmasında herkesin payı var. Çözüm üretmek, hatta bir an önce sorunu çözmek gerekli. Çünkü bir şeyi bilmek değil yapabilmek önemlidir” ifadelerine yer verildi.
 
ORGANİK TARIM DESTEKLENMELİ
 
Zirai mücadele ilaçları ve kimyasal gübrelerin tehdidi altındaki Eğirdir Gölü’nde kısa zamanda radikal kararlar alınmazsa göl suyunun içme suyu olarak kullanımının imkansız hale geleceği belirtilen raporda,  şu ifadelere yer verildi:
 
“Tarımsal üretimde kimyasal ilaç kullanımının azaltılmasının ivedilikle uygulanmasını talep ediyoruz. Eğirdir Gölü çevresinde tarımsal faaliyetlerin kısıtlandığı alanlarda, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım uygulamasına geçen çiftçilere destek sağlanmasını önemli buluyoruz.
 
İLK  6 AYDA 265 KANSER VAKASI
 
Raporda, Isparta’da kanser kayıt işlemlerine göre, 2009’da 550, 2010’da 402, 2011’de 438 ve 2012 yılının ilk 6 ayında 265 kanser vakası görüldüğüne dikkat çekildi.
 
Havada uçuşan ve yere çöken zehirler olduğunun belirtildiği raporda, “Hava kirliliği bu şekilde devam ederse kanser vakaları daha da çoğalacaktır” denildi. Türkiye’de nadir rastlanılan kanser türlerinin Isparta’da daha çok olduğunun yer aldığı raporda, sentetik çim sahaların da kansere neden olduğu öne sürüldü. TÜİK verilerine göre 2011’de Isparta nüfusu 411 bin kişi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com