Eğitim arttıkça boy kısalması azalıyor

Eğitim arttıkça boy kısalması azalıyor
Amerikalı ve Çinli uzmanların yaptığı çalışmaya göre yaşlılıkta boyumuzun ne kadar kısalacağını yaşlılığın yanı sıra yaşam tarzımız da belirleyebiliyor.
Yaşam tarzımızın yaşlılıkta ne kadar küçüleceğimizi belirlediği belirtildi. American Economic Journal: Applied Economics dergisinde yayınmlanan çalışmada eğitim seviyesi ve ikamet ettiğin bölge gibi yaşam tarzı seçimleri ile yaşlılıkta kısalma arasında bir ilişki olduğu belirtildi.
 
Southern California Üniversitesi'nden ekonomi profesörü John Strauss "Sadece uzunluk ve sağlık arasındaki korelasyonu değerlendiriyorduk, önemli bir ayrıntıyı kaçırıyorduk. Kanıtlar bize nasıl yaşlandığımızı sadece erken yaşam olaylarının değil aynı zamanda sonraki sağlık kararlarımızın da belirleyici olduğunu gösteriyor" dedi. 
 
Çin'de 17 bin 708 yetişkin 45 yaşından itibaren 2 yıl izlendi. Çalışmaya katılan tüm insanlar Çin'in 150 değişik bölgesinden seçildi. Uzmanlar yaşlanan insanların boyundaki kısalma ile yaşam tarzı arasındaki ilişkiyi irdeledi.
 
Araştırma sonunda ilkokulu bitiren birinin sadece okur-yazar olan birine göre 0.9 cm daha az kısaldığı tespit edildi. Kentte yaşayan bir kişinin kırsal bölgelerde yaşayan birine göre yaşlanınca boyunun kısalmasının daha az olduğu belirtildi. 
 
Boy kısalması yaşlanmanın doğal bir sonucu. Kas kütlesinin kaybı, ayak kavislerinin düzleşmesi ve omurganın su kaybı bu kısalmayı getiriyor. Ama çok fazla boy kısalması kemik kırılmaları ve kalp hastalıkları riskini artırıyor. Yeni çalışmada uzmanlar boy kısalmasının hafıza kaybı gibi kavramsal sorunlara da yol açabildiği belirtildi.
 
Bir kişi yaşlanınca toplam 1 ve 3 cm kadar kısalabiliyor. Boy kısalmasını engellemek için sigara içmemek, çok fazla alkol tüketmemek, yürümek, yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum almak, kasları geliştirecek egzersizler yapmak gibi sağlıklı yaşam sürmek gerektiği vurgulandı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com