Eğitim Bilimleri Sınavı Tekrarlanıyor!

Eğitim Bilimleri Sınavı Tekrarlanıyor!
ÖSYM sınav skandalıyla ilgili açıklamalarda bulundu..

ÖSYM’den, 2010’da yapılması planlanan KPSS ve TUS dahil 12 sınavın sorularının yeniden hazırlanacağı, sınav tarihlerinin de değişeceği açıklandı. “Soruların yer aldığı bilgisayarlara el konulduğu için sınavların gizliliğinin kalmadığı” belirtilen açıklamada, sınav komisyonunun da yenileneceği bildirildi.

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve açıköğretim sınavlarında arka arkaya yaşanan kopya skandalları nedeniyle Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bu yıl içinde yapılması planlanan 12 sınavın sorularını, “gizlilikleri kalmadığı” gerekçesiyle yeniden hazırlayacak. Önceki gün ortaöğretim ve lisans mezunlarına yönelik KPSS ve Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın (TUS) ertelendiğini duyuran ÖSYM’den dün de yazılı açıklama yapıldı. Savcılık soruşturması nedeniyle soruların gizliliğinin kalmadığı savunulan açıklamada şöyle denildi:

Tarihleri değişecek

“10-11 Temmuz’da yapılan KPSS ile ilgili iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla merkezimiz test hazırlama biriminde yer alan ana bilgisayar ile diğer makinelerin imajları incelenmek üzere alındığından, 2010 sonuna kadar yapılması planlanan 12 sınavın sorularının gizliliği kalmamıştır. Bu sınavların sorularının yeniden hazırlanması söz konusu olduğundan sınavlar duyurulan tarihlerde yapılamayacaktır. "

ERTELENEN SINAVLAR

* Sınavı (TUS)
* Önlisans KPSS-B
* Maliye Bakanlığı İç Denetçi
* Üniversitelerarası Dil Sınavı (ÜDS)
* Adalet Bakanlığı İcra
* Tıpta Yan Dal Uzmanlık
* Tıpta Yeterlilik
* Maliye Bakanlığı Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı
* Adalet Bakanlığı İdari Yargı
* Kamu Personeli Dil Sınavı (KPDS)
* Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitimi Sınavı (ALES)
* Adalet Bakanlığı Adli Yargı

MİLLİ EĞİTİMBAKANI NİMET ÇUBUKÇU:

Atamalar KPSS ile yapılmamalı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ÖSYM’nin personeli olmadığı için sıkıntı yaşandığı yönündeki iddiaları “ÖSYM bugüne kadar bize kadro sıkıntısını hiç iletmedi. Sınavlarda olay çıkınca bunlar konuşulmamalı” diye yanıtladı. Çubukçu, öğretmenlerin KPSS ile atanmasına da sıcak bakmadığını belirterek, “Çok iyi bir resim öğretmeni matematik yapamadığı için atanamıyor. Bu doğru değil” diye konuştu.

Prof. Dr. Yarımağan: ‘Suçlu emniyet’

Kopya çekilmesinin “ÖSYM’nin değil emniyetin zafiyeti” olduğunu savunan Ünal Yarımağan şu noktalara dikkat çekti:

* Şu anda YGS’nin iptal edilmesini gerektirecek hiçbir bulgu yok.
* YGS’de kopya çektiği iddia edilen 108 kişiye ait bilgi başkanlığımıza gelmemiştir.
* Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nden, 11 Haziran’da elimize ulaşan 7 Haziran tarihli bir yazı var. O yazıda da 28 kişinin adı geçiyor. Bu adaylardan 18’i sınava girmemiş. Sınava girenlerde de iddia edildiği gibi kopya çekildiğine ilişkin bulguya rastlamadık.
* Sınavlarda üst arama işini polis yapıyor. Binaların girişinde, adayların üzerleri aranmasına rağmen, bazı adayların cep telefonuyla sınava girdikleri anlaşılıyor.
* Eğer SMS ile bazı adaylara cevaplar sınav esnasında gitmişse, demek ki üzerleri yeterince aranmamış.
* Eğer iddiaya konu olan kişilerin kopya çektiği tespit edilirse sınavları iptal edilir.

Yarımağan: Kopya yok

YGS’deki kopya olayıyla ilgili Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nün ÖSYM’yi 4 ay önce uyardığı, ancak önlem alınmadığına yönelik iddialara ilişkin ÖSYM’den yapılan ikinci yazılı açıklamada “Soruların sızdığına dair bulgu yoktur” denildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “Emniyet’ten gelen yazıda adı geçen 28 kişiden 18’i sınava girmemiş. Sınava girenlerde de kopya çekildiğine ilişkin bulguya rastlamadık ” dedi.

Sızdıysa sınav iptal

Yarımağan, KPSS sorularının sızdırıldığı iddialarının doğruluğu kanıtlandığı takdirde, Eğitim Bilimleri Sınavı’nın iptal edileceğini bildirdi. Ertelenen KPSS’nin Kasım-Aralık’ta yapılmasının planlandığını belirten Yarımağan, bu yıl tüm sınavların yapılacağını söyledi.

Alın terinin belgesi

Ttürkiye’nin birçok ilinden gelip Ankara’da buluşan ve kendilerine “Bizi de duy hareketi” adını veren grup, KPSS’nin iptal edilmemesi için YÖK binası önünde iki saat oturma eylemi yaptı. İnternetteki sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta da “2010 KPSS’de hakkı ile yüksek puan alanlar” grubu kuran öğretmen adayları, “Kopya değil, alın teri” diyerek kendilerinin mağdur edildiğini söyledi.

"Karslılardan özür dilerim"

ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, önceki gün Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Kars’ta KPSS esnasında saatli cep telefonunuyla kopya çeken birini yakaladığını söylemişti. Çavuşoğlu, dün illeri karıştırdığını belirterek, “Okuyuculardan ve Karslılar’dan özür diliyorum. Ağrı’da olmuş bir olayı yanlışlıkla Kars diye telaffuz ettim” dedi.

Rektör: AÖF’deki kopya bireysel

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sınavında bireysel kopya teşebbüsü olduğunu, soru sızdırma olayının olmadığını açıkladı. Aydın, yazılı açıklamada, cumartesi yapılan AÖF bütünleme sınavlarında İstanbul’da Maliyet Muhasebesi dersinde bir kişinin kopya çekerken yakalandığını söyledi.

Diyanet de etkilendi

Diyanet İşleri Başkanlığı açıktan personel alımı için yapılan sözlü sınavı KPSS soruşturması sonuçlanana kadar erteledi.

Küçükler 14 Eylül’de okulda

Ana sınıfı ve ilköğretim 1’inci sınıf öğrencileri, 14 Eylül Salı günü ders başı yapacak

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com