EĞİTİM-BİR-SEN üyesi memurlar bodro yaktı

EĞİTİM-BİR-SEN üyesi memurlar bodro yaktı
Kütahya'da, Eğitim-Bir-Sen üyeleri, emeklerinin karşılığını alamadıkları gerekçesiyle maaş bordolarını yaktı.

Kütahya'da, Eğitim-Bir-Sen üyeleri, emeklerinin karşılığını alamadıkları gerekçesiyle maaş bordolarını yaktı.
Zafer Meydanı'nda toplanan Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) ‘Eşit işe eşit ücret’ düzenlemesini protesto etmek için maaş bordolarını yaktı.

Basın açıklaması yapan Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Kamil Uçan, “Eğitim çalışanlarının emeğinin karşılığını alamadığını hatırlatmak ve ‘eşit işe eşit ücret’ düzenlemesinde ‘Sizin muadilinizi bulamadık, onun için dışarıda kaldınız’ diyen hükümet yetkililerine, biz buradayız ve ülkenin en önemli işini yapıyoruz demek için buradayız. Eşit işe eşit ücret düzenlemesinden sonra herkesin eşit ama bazılarının daha eşit olduğunu gördük. Bizler eğitim çalışanları olarak eşitler içinde daha eşitlik adına ayrıcalık talep etmek için buraya toplanmadık. Kamuda eşitlik adına denge sağlanırken, eğitim çalışanlarının kapsam dışında tutularak dengesinin bozulduğunu söylemek için toplandık. Eğitim çalışanları olarak gelir dağılımında adaleti sağlayın, sözde ve özde kamu çalışanı ayırımına son verin, patronlara milyon dolarlık merhamet gösterirken, eğitim çalışanına gelince sefalet ücretini reva görüp ‘al bunu merhem et’ uygulamasından vazgeçin demek için toplandık” diye konuştu.

Mart ayı enflasyon rakamlarına değinen Kamil Uçan, “Mart ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de 10.45’i bulmuş, 2012 yılında kullanılan maktu harçların arttırılmasında yeniden değerleme oranı 10.26’ya yükselmiş, sadece Mart ayında evlerde kullanılan elektriğe yüzde 9.26, doğalgaz fiyatına yüzde 18.70 zam yapılmıştır. Yapılan zamlarla akaryakıtın litre fiyatının geldiği noktayı açıklamaya bile gerek yok. Eğitim çalışanları olarak 19 aydır yasamızı bekledik. Bir gecede adrese teslim sipariş yasalar çıkarırken 2.5 milyon kamu çalışanını ve 1.8 milyon kamu emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme yasasında ‘yoran hükümet’ oldunuz. Masada ortamı geren değil, eğitim çalışanlarının hakkını veren hükümet olmalısınız diye haykırmak için buradayız” şeklinde konuştu.
İstekleri olduklarını belirten Başkan Uçan, “Ek ödeme mağduru öğretmenler ve öğretim elemanlarına 50 puan artış yapılmasını, yani 314 TL ek ödeme verilerek ek ödeme mağduriyetinin giderilmesini, eğitimcinin hak ettiği ekonomik seviyeye çıkarılmasını bekliyoruz. Her şey zamlanırken ek ders birim ücreti 7.82 lirada kalmıştır. 2 yıl önce 18. Milli Eğitim Şurası’nda ek ders birim ücretinin 12 TL olması kararlaştırılmıştı. Günümüz artları dikkate alınarak ek ders birim ücretinin 15 TL’ye çıkarılmasını ve ek ders esaslarının değiştirilerek adaletli bir dağılımın ortaya konulmasını bekliyoruz” dedi.
Emeklerinin karşılığını istediklerini ifade eden Başkan Kamil Uçan, “Ekonomi büyüyor, Türkiye zenginleşiyor diyenlere, eğer büyüme varsa o zaman büyümeden payımızı verin diyoruz. Eşitlik ve adalet adına düzenleme yapanların ortaya çıkardıkları eşitsizlik ve adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz. Bugünden itibaren bir hafta boyunca derslere ‘Eğitim çalışanıyız, insanca yaşam için hakkımızı istiyoruz’ yazan kokartlarla gireceğiz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com