Eğitim Bir-Sen'den MEB'e başörtüsü başvurusu

Eğitim Bir-Senden MEBe başörtüsü başvurusu
Eğitim Bir-Sen, ilköğretim ve liselerde okuyan öğrencilerin, başörtülü derslere katılmasını disiplin suçu sayan hükümlerin yönetmeliklerden çıkarılmasını istedi

ANKARA (AA) - YILDIZ AKTAŞ - Eğitim Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) başvurarak, ilköğretim ve liselerde okuyan öğrencilerin, başörtülü derslere katılmasını disiplin suçu sayan hükümlerin yönetmelikten çıkarılmasını talep etti.

Eğitim Bir-Sen, kamuoyunda "Demokratikleşme Paketi" olarak bilinen Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, 13 Nisan'da yürürlüğe girmesinin ardından, başörtüsü konusunda Bakanlığa başvurdu.

Başvuruda, "Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi"ne dair kanunla, Türk Ceza Kanunu’nun 115 ve 122. maddelerinde değişiklik yapıldığı anımsatıldı.

Değişikliklerle, "dini inancın gereğinin yerine getirilmesinin veya dini ibadet veya ayinlerin bireysel ya da toplu olarak yapılmasının, cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla engellenmesi" ile  "dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret nedeniyle bir kişinin kamuya arz edilmiş belli bir hizmetten yararlanmasının engellenmesi"nin suç sayıldığı belirtildi. 

Başvuruda değişikliklerle, kanun koyucunun dini inancın, bu inancın gerektirdiği ibadet ve davranış biçimlerinin her ne suretle olursa olsun engellenmesini, din, vicdan ve inanç özgürlüğü bağlamında temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının engellenmesi olarak gördüğü ve ceza kanununda suç olarak kabul ettiği, böylece vatandaşların dini inanç ve inanışlarının gereğini, kamusal alanda da herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın serbestçe yerine getirebilmesinin öngörüldüğü belirtildi.

İlköğretim ve ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde, MEB'e bağlı okullardaki öğrencilerin "Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğe" aykırı davranmasının disiplin cezasını gerektirdiğinin hatırlatıldığı başvuruda, Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla vatandaşların dini inanç ve inanışlarının gereğini yerine getirmesinin her ne suretle olursa olsun engellenmesinin suç teşkil ettiği dikkate alındığında, söz konusu yönetmelik hükümlerinin kanuna ve hukuka aykırı hale geldiğine şüphe olmadığı ifade edildi.

Başvuruda, 6529 sayılı Kanun hükümlerinin gözetilerek, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’in 4. maddesinde yer alan "başı açık" ibaresi ile Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki "başı açık derse girmemeyi" disiplin suçu sayan hükümlerin çıkartılması talep edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com