Eğitim-İş'ten eğitim sistemine eleştiri

Eğitim-İş'ten eğitim sistemine eleştiri
Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, 3 Mart 1924’te kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile çağdışı eğitim kurumları kapatılırken, bütün eğitim kurumlarının da MEB’e bağlandığını hatırlattı...

Demir, “Böylece eğitim, devletin temel görevlerinden biri haline getirildi, her zaman gıptayla bakılan ‘fikri hür, vicdanı hür’ Cumhuriyet kuşakları yetiştirildi” dedi.

Demir, yaptığı yazılı açıklamada, 3 Mart 1924’te Halifelik, Şeriye ve Evkaf Vekaleti ile Erkan-ı Harbiye Vekaleti’nin kaldırıldığını, Osmanlı hanedanı mensuplarının yurtdışına çıkartıldığını ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun (Öğretim Birliği Yasası) kabul edildiğini hatırlattı.

“AKP’NİN EĞİTİM ALANINDAKİ UYGULAMALARI CUMHURİYET ATILIMLARINI TASFİYE ETMEYE YÖNELİK”

Kanunla, ulusal egemenlikle bağdaşmayan ve toplumsal gelişmenin önünde engel olan çağdışı kurumların kaldırıldığını vurgulayan Demir, devletin ve toplumsal düzenin akla ve bilime dayalı ilkelerce düzenlendiğini dile getirdi. Bu sayede, “Sultan'ın kulu”nun yerini “Cumhuriyet'in özgür yurttaşı”, “ümmet toplumu”nun yerini ise “modern ulus”un aldığını aktaran Demir, iktidarda bulunan AKP’nin eğitim alanındaki uygulamalarının Cumhuriyet atılımlarını tasfiye etmeye, eğitimin temel niteliklerini değiştirmeye yönelik olduğunu savundu. Hazırlanan programlar ve kitapların, bilimsellikten uzak, çağdaş ve laik ölçütlerden yoksun olduğunu ifade eden Demir, şunları ekledi:

“Cumhuriyet karşıtı bu kadro ve programlarla akla ve bilime değil, cemaat ve tarikatlara bağlı bireyler yetiştirilir. Yaşadığı dünyanın sorunlarını ve bu sorunların çözüm yollarını kavramadan yetiştirilen bir gençlik, din bezirganlarının hurafeleriyle olsa olsa tarikat şeyhlerine mürit olur. Bilinçli, özgür düşünüp karar veren, haksızlığa ve zulme karşı duran, aklı ve yüreği ile bu ulusun geleceğine sahip çıkan bir gençlik istememektedirler. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerinin yanı sıra ulusal kimliğimiz de ortadan kaldırılmak üzere sorgulanır duruma düşürülmüştür.

Eğitim-İş olarak, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz, bu kararlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz.”(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com