Eğitim kalitesine büyük darbe!

Eğitim kalitesine büyük darbe!
66 aylık çocuklarla diğer öğrencilerin bir arada bulunması eğitim kalitesine büyük darbe vurdu.
40 kişilik 1. sınıflarda 60-66 ay arasında ortalama 5 çocuk var. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı tüm programı sadece bu çocuklara göre düzenledi. Sınıf öğretmeninin okuma-yazma öğretmeye başlatması yasak. Sınıfın geride kalan 35 öğrencisinin de buna uyması bekleniyor. Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, ilkokul birinci sınıf müfredatının, 60 aylık çocuklar dikkate alınarak, anasınıfına benzer şekilde düzenlendiğini ve aynı sınıftaki büyük çocukların bundan olumsuz etkilendiğini söyledi. Ceylan şöyle devam etti: “Geçen yıllardaki birinci sınıf yaşı olan 69-83 aylık çocukların sayısı 1 milyon 250 bin. Bu çocukların çoğu anasınıfına devam etmişler. Hatta içlerinde iki yıl okulöncesi eğitim almış öğrenciler de var. Bu öğrencilere yeniden benzer programı uygulamak onları olumsuz yönde etkileyecek. Birçoğu ilk hafta etkinliklerinden sıkıldı. Okula olan ilgilerinin azalması, öğrenim hayatlarının olumsuz etkilenmesi muhtemel.”
 
Ayrı sınıf olmalı
 
Okul yöneticileri ayrı sınıf oluşturup oluşturmama konusunda endişeli. Daha önce bakanlığın seviye gruplarına göre sınıf oluşturulmaması emrini verdiğini hatırlatan Ceylan, “Okul müdürleri, Milli Eğitim Bakanı’nın sınıfların aylara göre doldurulmasına ilişkin sözü, yazılı emre dönüşmediği için yaş gruplarına göre sınıf oluşturmaları halinde daha önceki emre uymamış olacaklarından soruşturma geçirmekten endişeleniyorlar. Bakanlık bir an önce kararını yazılı emre dönüştürmelidir” dedi.
 
Hakları gasp edildi
 
Velilerin, bu neslin, ortaokul ve lisede de eğitime, aynı anlayışla devam etmesinden korktuklarına dikkat çeken doğan Ceylan, “5 öğrenci için 35 öğrencinin öğrenimine engel olunması doğru bir uygulama mı” sorularını sordu.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com