Eğitim Müzesine Dönüştürülsün

Eğitim Müzesine Dönüştürülsün
Kütahya Lisesi 1890'da başladığı eğitim ve öğretim hayatına 2010 yılında hala devam ediyor. Ancak; okulun özellikle kış aylarında bütün imkanlara rağmen tam olarak ısınamadığı, okulun dersliklerinin yüksekliği 6 metre olduğu için dersliklerde sesler

Kütahya Lisesi 1890'da başladığı eğitim ve öğretim hayatına 2010 yılında hala devam ediyor. Ancak; okulun özellikle kış aylarında bütün imkanlara rağmen tam olarak ısınamadığı, okulun dersliklerinin yüksekliği 6 metre olduğu için dersliklerde seslerin yankı yaptığı ifade ediliyor. Bu okulun günümüz modern eğitim ve öğretime, okul restore edilemediği için hizmet veremediği vurgulanırken, bu tarihi ve mimari yapının korunabilmesi için okulun eğitim veya kültür müzesine dönüştürülmesi gerektiği ifade ediliyor. Gazetemizi arayan bazı veliler, eğitime uygun olmayan ve ısıtılamayan okulda öğrencilerin sıkıntı yaşadığını belirtiyorlar.

SİT kapsamında olduğu için bir çivi çakmanın dahi izne bağlı olduğu Tarihi Kütahya Lisesi'nde öğrenciler ısınma sorunu yaşıyor ancak binanın tadilat veya tamiratı yapılamıyor. 1890 yılında yapılan yüksek tavanlı binada, 'yankı' nedeniyle ise ders anlatmanın ve dinlemenin neredeyse imkansız hale geldiği ifade ediliyor. Öğrenci velileri, Kütahya Lisesi'nin eğitime daha modern bir binada devam etmesini, bu tarihi binanın ise, 'Türkiye Eğitim Müzesi'ne dönüştürülmesini öneriyorlar. Binanın Türkiye'nin hiç bir yerinde olmadığı ifade edilen eğitim müzesine dönüştürülmesi halinde, Kütahya'nın tarih turizmi açısından da olumlu bir ivme kazanacağı vurgulanıyor.
Türk eğitim tarihinin en köklü kurumlarından olan Kütahya Lisesi 12 Ocak 1890 yılında Liva İdadisi olarak hizmete başlıyor. Birinci Dünya Savaşı yıllarında alay komutanlığı ve askeri hastane olarak kullanılan bina, 1922-1923 yıllarında tekrar Sultani olarak hizmete başlıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Mart 1923'te ziyaret ettiği Kütahya Lisesi'nin, 4 Aralık 1923 tarihinde ise binasının tamamen yandığı ve hiçbir evrakın da kurtarılamadığı ifade ediliyor. 1937-1938 öğretim yılında tekrar binanın hizmete girdiği ancak Taş Mektep olarak adlandırılan bölüm yetersiz gelmesiyle birlikte 1960 yılında yeni bir binanın devlet-millet işbirliği ile 16 Mart 1964 tarihinde inşaa edildiği belirtiliyor. Kütahya Lisesi şu an “Taş Mektep” denilen eski bina ile birlikte 1964 yılında hizmete açılan “Yeni Bina” olarak adlandırılan binada genel lise olarak eğitim ve öğretimini zor şartlar altında sürdürüyor.
1890 yılınından günümüze kadar yani 2010 yılına gelene kadar hala eğitim ve öğretime devam eden Kütahya Lisesi'nin günümüz moderne eğitim ve öğretime okul restore edilemediği için elverişli olmadığına dikkat çekiliyor. Kütahya Lisesi Osmanlı döneminden kalan mimari ve tarihi özellikler taşıdığı için bu okul Anıtlar Kurulu tarafından SİT kapsamında koruma altına alınmış durumda. Bunun için okul üzerinde aslına uygun olmayan her hangi bir değişikliğin yapılamayacağı vurgulanıyor. Aslına uygun restorasyon çalışmaları için ise okulun rölövesinin yapılması gerektiği, bu durumun ise hem çok zaman alacağının hem de çok yüksek derecede bütçe gerektirdiğinin altı çiziliyor.
Okulun, çok eski bir yapı olduğunu belirten veliler, o zamanın şartlarına göre çok kalın duvarlarla örülmüş ve bu duvarların da en büyük özelliği ise taş yapı olduğunu dile getiriyor. Taş duvarlarının yanı sıra okuldaki dersliklerin yüksekliği ise diğer okullarla karşılaştırıldığında neredeyse tam üç katı, yani dersliklerin yüksekliği tam 6 metre. Bu yüksekliği azaltabilmek için asma tavan düşünüldüğü ancak Anıtlar Kurulu'ndan asma tavanın, okulun tarihi ve mimari dokusuna zarar vereceği gerekçesiyle ret cevabı alındığı, bu durumda okul idaresinin çaresiz kaldığı ifade ediliyor. Veliler, bu okulun dersliklerinin bu kadar yüksek olmasının meydana getirdiği en büyük dezavantajın ise okulun bütün ısıtma sistemlerine rağmen bir türlü ısınamadığı okul ısınamadığı için de öğrencilerin derslere tam olarak konsantre olamadıklarını söylüyorlar.
Isınma probleminin ve yankı probleminin ortadan kaldırılabilmesi için bu tarihi okulun restore edilmesi gerektiğini belirten öğrenci velileri ancak; bu tarihi yapı restore edildiği zaman ise mimari ve tarihi değerini yitireceği için her hangi bir müdahalede bulunamadıklarını, binada herhangi bir yenilemeye gittikleri zaman ise Anıtlar Kurulu tarafından okul Sit alanında olduğu için red cevabı alındığını, yetkililerin buna bir çözüm bulması gerektiğini söylüyorlar.
Görüşünü aldığımız bazı öğrenciler de, okullarının diğer modern okullara göre çok geride kaldığını, kış aylarında bir türlü ısınamadıklarını, okulun dersliklerinin 6 metre yüksekliğinde olmasından dolayı oluşan yankı sebebiyle öğretmenlerinin sinirlerinin bozulduğunu kendilerinin ise dersi tam verimli dinleyemediklerini dile getiriyor.
Bu lisenin tarihi ve mimari yapsının bozulmadan hizmet verebilmesi için ise bir eğitim müzesine veya kültür müzesine dönüştürülerek hizmet vermeye devam etmesi gerektiğini belirten veliler konuşmalarına şöyle devam ettiler:'' Bu okuldaki tarihi ve mimari yapı kültürümüzü ve geçmişimizi yansıtıyor. Bu kültürümüzü korumanın en iyi yolusu ise Kütahya Lisesi'nde okuyan öğrencileri yeni yapılacak bir okula taşınması gerekiyor.
Kütahya Lisesi'nin tarihi ve mimari yapısının korunabilmesi için okulun eğitim müzesine dönüştürülmesi tarihi kazanım için de çok daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bunun için Kütahya Lisesi'nin tarihi ve mimari yapısınn korunması için eğitim müzesine veya kültür müzesine gerekli kurumlar tarafından dönüştürülmesi gerektiği bir gerçektir yoksa bu okul bir eğitim kurumu olarak görevine devam ederse ve aynı zamanda restore edilmesine izin verilmezse bu tarihi yapı günden günde göz göre göre yok olacaktır.'' (M.AKSU)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com